Navodni budistički monasi, koji za narukvice poput brojanica i “blagoslov” traže novac, pojavili su se i u centru Banjaluke.
Pojave ovih osoba, prepoznatljivog izgleda i u narandžastoj odjeći, odavno je karakteristična za mnoge svjetske metropole, a krajem prošle godine pojavili su se i u Beogradu, te nedavno u Sarajevu.
Nije poznato kako su stigli i do Banjaluke i da li im je ovo samo usputna stanica, ali nekoliko građana nam je ispričalo da “operišu” na sličan način, kao i u brojnim svjetskim gradovima.
"Prilazili su prolaznicima, navodno ih blagoslovili i davali im neke brojanice, pružajući onda ruku da im oni zauzvrat daju novac. Neki su to i učinili. Izgledaju kao autentični budistički monasi i prilično su prijatni u nastupu, a mnoge su iznenadili na ulicama grada", ispričao nam je jedan Banjalučanin.
Stručnjaci su ranije upozoravali da pravi, za razliku od lažnih monaha, ne traže novac, nego hranu.
U Policijskoj upravi Banja Luka su istakli da njima nisu prijavljeni ovakvi slučajevi, te nije bilo postupanja policijskih službenika.
Prema riječima porparolke PU Banjaluka Marije Markanović članom 23. Zakona o javnom redu i miru Republike Srpske propisan je prekršaj „lažno predstavljanje“.
Ona je precizirala da se u navedenom članu ističe da „ko se lažno predstavlja kao službeno lice državnog organa, predstavnik međunarodne ili druge organizacije, odgovorno lice privrednog društva ili drugog pravnog lica, ili ko neovlašćeno nosi njihove službene oznake ili uniforme ili službene legitimacije, ili ko upotrijebi lažne lične podatke kao svoje ili ko potvrdi tuđe lažne lične podatke kao tačne, kazniće se novčanom kaznom od 500 KM do 1.500 KM ili kaznom zatvora do 40 dana“.
Takođe, članom 10. istog zakona definisan je prekršaj „neovlašćeno prikupljanje dobrovoljnih priloga“, a gdje su propisane kazne od 200 KM do 800 KM.
"Pravo prikupljanja dobrovoljnih priloga regulisano je članom 5. (1) Dobrovoljne priloge, kao i druge vidove pomoći mogu prikupljati privredna društva i druga pravna lica, humanitarne i druge organizacije, građani i njihova udruženja uz prethodnu prijavu koja se podnosi nadležnoj organizacionoj jedinici Ministarstva unutrašnjih poslova, na čijoj se teritoriji vrši prikupljanje priloga, najkasnije osam dana prije početka prikupljanja", kazala je Markanovićeva.
B.S.