• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Podrška Ani Kotur-Erkić od Evropske mreže za samostalan život: Tražimo izvinjenje

 vesna.jpg
Autor Vesna Kerkez

Evropska mreža za samostalan život (ENIL) uputila je saopštenje u kome izražava duboku zabrinutost zbog žestoke javne kampanje protiv članice Mreže mladih i aktivistkinje za ljudska prava u Bosni i Hercegovini Ane Kotur-Erkić.

 Podrška Ani Kotur-Erkić od Evropske mreže za samostalan život: Tražimo izvinjenje Izvor: Jelena Medić

Po struci pravnica, Ana Kotur-Erkić, žrtva je govora mržnje i prijetnji zbog kritike izjave koju je dao novoizabrani gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković. U jednom od prvih intervjua za medije, odgovarajući na pitanje o tome da je poželjan neženja, gospodin Stanivuković izjavljuje da je “zauzet, ali nije oduzet”.

Ovom izjavom, insinuirao je da osobe s invaliditetom ne mogu imati emotivne veze ili biti seksualno poželjne bilo kome, potvrđujući dugogodišnji stereotip o navodnoj aseksualnosti osoba s invaliditetom i njihovoj (ne)sposobnosti stvaranja porodice ili samostalnog života, uz potpuno uključivanje u zajednicu.

Možda je gospodin Stanivuković ovu izreku koristio u šali, ali kao javni službenik, mora da razumije težinu svojih riječi i odgovornost za prevenciju širenja štetnih stereotipa. Kao zemlja koja je ratifikovala UN Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom, Bosna i Hercegovina ima obavezu da osigura osobama s invaliditetom pristup svim ljudskim pravima.

Možda će vas zanimati

Ovo podrazumijeva preduzimanje efektivnih i odgovarajućih mjera radi uklanjanja diskriminacije prema osobama s invaliditetom, u svim pitanjima vezanim za brak, porodicu, roditeljstvo i veze (čl. 23.) i podizanja svijesti o građenju poštovanja prava i dostojanstva osoba s invaliditetom (čl. 8.).

Države potpisnice Konvencije imaju obavezu da se bore protiv stereotipa, predrasuda i štetnih praksi prema osobama s invaliditetom i da podstiču sve vrste medija da ih prikazuju na način koji je usklađen sa svrhom Konvencije.

Nadalje, nakon što je informisan o uvredljivosti svoje izjave od strane članice zajednice osoba s invaliditetom, gospodin Stanivuković je trebalo da uputi javno izvinjenje i iskoristi priliku da otvori dijalog o preprekama sa kojima se susreću osobe s invaliditetom u njegovom gradu i državi. Umjesto toga, njegovo ćutanje ohrabrilo je poplavu seksističkih uvreda i uvreda na osnovu invaliditeta i pretnji na račun naše članice, mlade žene i posvećene aktivistkinje za ljudska prava.

Ovaj incident je još jednom istakao ranjivost pozicije branilaca/teljki ljudskih prava u zemlji i nespremnost institucija da sankcionišu i preventivno djeluju na govor mržnje u medijima i na društvenim mrežama.

Evropska mreža za samostalan život (ENIL) poziva novoizabranog gradonačelnika Banjaluke gospodina Stanivukovića i rukovodstvo Republike Srpske i Bosne i Hercegovine da:

• Objave javna saopštenja u kojima osuđuju ponižavajući govor prema osobama s invaliditetom i javno se izvine zbog izjave gospodina Stanivukovića za medij Nova.rs;

• Ponovo potvrde svoju opredijeljenost ka zaštiti i promociji ljudskih prava osoba s invaliditetom, kako to nalaže UN Konvencija o pravima osoba s invaliditetom;

• Istraže i procesuiraju upotrebu govora mržnje prema osobama s invaliditetom i sprovedu kampanju podizanja svijesti za javnost, institucije i druge zainteresovane strane, u bliskoj saradnji sa osobama s invaliditetom i organizacijama koje ih
predstavljaju;

• Pruže adekvatnu podršku gospođi Ani Kotur-Erkić i drugim braniocima ljudskih prava, u skladu s UN Deklaracijom o braniocima ljudskih prava, uzimajući u obzir dodatna ograničenja i zloupotrebe sa kojima se suočavaju žene - braniteljke ljudskih prava.

Koristimo priliku da podsjetimo javnost i gradonačelnika Banjaluke da su javni službenici, na osnovu položaja moći i odgovornosti koje imaju na poziciji koju obavljaju, podložni višem nivou nadzora i kritike javnosti. Stoga, aktiviste i aktivistkinje i njihove kritike ne smiju smatrati prijetnjom, nego važnim partnerima u kreiranju inkluzivnih politika i pružanju boljih usluga građanima.

(MONDO)

Pratite Mondo.ba na Facebooku, Instagramu i Twitteru. Aplikacija je dostupna za IOS i Android telefone.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE