U Zavodu za transfuzijsku medicinu Republike Srpske u Banjaluci danas je pušten u rad separator za prikupljanje krvne plazme od osoba koje su preboljele Kovid 19.
Početku rada ovog korisnog aparata prisustvovao je i ministar zdravlja Alen Šeranić, a među prvima koji su dali krv za plazmu bio je potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, Milan Petković.
"Ovo je iskorak u radu Zavoda za transfuziju, a radi se o pasivnoj imunizaciji određene grupe pacijenata oboljelih od kovida, a prema smjernicama koje su u Republici Srpskoj doživjele svoju četvrtu reviziju i koje preporučuju na koji način će se raditi sa ovom plazmom", rekao je Šeranić.
Kako je naglasio, ovo nije uređaj koji će se korisititi samo za liječenje oboljelih od korone, jer se krvna plazma može koristiti i za mnoge druge oblasti u medicini i biće dostupna svim pacijentima koji budu zahtijevali takav vid liječenja.
Milan Petković, prvi donator krvi iz koje će biti separatisana krvna plazma je, kako kaže, bez razmišljanja prihvatio poziv Zavoda za transfuzijsku medicinu da bude prva osoba koja će donirati krv.
"Kao osoba koja je preležala virus korona sa teškom kliničkom slikom rado sam se odazvao ovom pozivu. Pozvao bih i druge građane koji su preležali korona virus da se jave u Zavod za transfuziju i budu donatori, jer na taj način mogu pomoći nekome kome je to potrebno. Naša je ljudska i moralna obaveza da pomognemo i na taj način nekome spasimo život", rekao je Petković.
Direktorica Zavoda za transfuzijsku medicinu RS Gordana Guzijan rekla je da se danas pušta u rad separator krvnih ćelija kao i oprema za čuvanje krvne plazme.
"Ovaj aparat nam omogućava da od davaoca uzmemo samo određeni dio krvi dok se ostali dio krvi vraća. To je nova procedura u sferi davalaštva. Prioritet nam je sada da skupljamo rekovalescentnu plazmu ali i trombocite jer je jako veliki broj pacijenata oboljelih od kovida kojima je ova terapija potrebna", izjavila je Guzijanova.
Prema njenim riječima, kriterijumi za davaoce se razlikuju od klasičnog davanja krvi. Pored opšteg dobrog zdravstvenog stanja, davaoci moraju da imaju tjelesnu težinu veću od 60 kilograma, moraju da dođu par dana prije da se urade sve analize među kojima su i analiza vrijednosti antitijela.
"U jednom ciklusu uzima se oko 150 ml krvi, a procedura se ponavlja više puta, dok se ne uzme dovoljna količina. Sam proces davanja se može ponavljati na svakih 10 do 15 dana, za razliku od klasičnog davanja krvi. Procedura davanja krvne plazme traje oko pola sata. Krvna plazma se u uređajima za skladištenje može čuvati do tri godine", naglasila je Guzijanova.
Zavod je ranije edukovao zaposlene za početak prikupljanja rekonvalescentne plazme.
Podsjećamo, Vlada Republike Srpske donijela je u oktobru 2020. godine odluku o odobravanju dodatnih sredstava za sufinansiranje projekta nabavke opreme potrebne za prikupljanje krvne plazme od osoba koje su preboljele kovid 19, a liječenje pacijenata ovom metodom u Srpskoj se najvljivala još od maja 2020. godine.
Ranko Škrbić, član Ekspertske grupe za izradu terapijskih protokola i smjernica za liječenje bolničkih pacijenata sa Covid-19 infekcijom Republike Srpske, rekao je prošle godine za naš portal da ovaj vid liječenja ipak nije bez rizika.
“Ovaj vid liječenja nije bez određenog rizika, te je plazmu prethodno potrebno testirati i potvrditi da oboljeli od kojih je uzeta plazma nisu bolovali od drugih zaraznih bolesti kao što su: HIV/AIDS, hepatitis, sifilis i ostale zarazne bolesti. Osim toga primjena plazme sa niskim titrom antitijela može prouzrokovati dodatne neželjene reakcije i pogoršanje kiničke slike oboljelih”, rekao je Škrbić.