Kod jednog pacijenta u Republici Srpskoj je utvrđeno da je zaražen izvornim vuhanskim sojem virusa korona i mutiranim N501Y, koji se nalazi u britanskom i južnoafričkom soju.
Pojasnila je ovo Višnja Mrđen, specijalista mikrobiologije i parazitologije, supspecijalista virusologije iz Zavoda za kliničku mikrobiologiju UKC RS nakon što su pojedini mediji danas prenijeli informaciju da je u Banjaluci kod jednog pacijenta istovremeno otkriveno prisustvo i britanskog i južnoafričkog soja
Mrđenova je dodala da se dalja dijagnostika mora nastaviti sekvencioniranjem virusa koje će sprovoditi Institut za javno zdravstvo RS.
"Teoretski je moguće da kod jednog pacijenta otkrijemo prisustvo dva soja virusa korona. Dalja i potpuna dijagnostika se zaokružuje sekvencioniranjem koje će raditi kolege sa Instituta", kazala je Mrđenova za "Nezavisne novine".
Istakla je da oni sve uzorke čuvaju, te da će se tek sekvencioniranjem na Institutu utvrditi da li je riječ tačno o britanskom, južnoafričkom, brazilskom ili nekom drugom soju.
Od 15. do 31. marta ove godine u Univerzitetskom kliničkom centru RS (UKC RS) izdvojeno je 96 pozitivnih uzoraka koji će biti testirani na mutantski soj virusa korona, a u toku je analiza ovih uzoraka.
Mrđenova je istakla da još ne znaju rezultate ovih uzoraka, jer je analiza u toku.
Podjećanja radi, 26. marta na UKC RS je testiranjem 93 pozitivnih uzoraka identifikovano prisustvo britanskog i južnoafričkog soja virusa.
Ednan Drljević, infektolog iz Opšte bolnice "Abdulah Nakaš" Sarajevo je rekao da je u Sarajevu do sada kod 86 odsto pozitivnih na virus korona potvrđeno prisustvo britanskog soja, a kod oko dva odsto potvrđeno je prisustvo češkog soja.
"Već mjesec dana je prošlo otkako smo dokazali da u Kantonu Sarajevo gotovo nemamo onog izvornog, vuhanskog soja virusa korona. Mutacije virusa korona su uvezene, zbog toga smatram da je nužno da na granicama pri ulasku u BiH tražimo negativan PCR test", kazao je Drljević.