• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zaobilaze zanate: Stipendije i besplatne autobuske karte nedovoljna motivacija za buduće srednjoškolce

Autor Dragana Božić

Mjesečne stipendije od 150 maraka, plaćena praksa, ali i besplatne autobuske karte, koje nude Grad Banjaluka i Ministarstvo prosvjete i kulture RS, nisu bila dovoljna motivacija budućim banjalučkim srednjoškolcima da se opredijele za neko od deficitarnih zanimanja.

 Budući srednjoškolsci zaobilaze zanaze Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Ako na to dodamo i neslavni pokušaj uvođenja novih smjerova, koji je trebao probuditi nova interesovanja kod učenika, možemo zaključiti da su pojedina zanimanja stigla na ivicu opstanka, piše Srpskainfo.

To su, skoro jednoglasno, potvrdili i direktori banjalučkih srednjih škola, a kao najugroženije navode Poljoprivrednu, Ugostiteljsku, Politehničku i Tehnološku školu. Ističu da hiperprodukcija određenih kadrova iz godine u godinu sve više odvodi u zaborav pojedina zanimanja, te da će, ukoliko se ta praksa nastavi, biti i ugašena.

Direktor Poljoprivredne škole, Bojan Bakal, istakao je da je iza njih neuspješan upisni rok, koji ih je suočio sa realnošću.

"Bilo je predviđeno da upišemo devet odjeljenja – po dva veterinarskih, prehrambenih i poljoprivrednih tehničara, a po jedno zanata – mesar, pekar i agroproizvođač. Međutim, za pojedine smjerove nismo uspjeli ispuniti ni minimun od 16 učenika, koliko je potrebno da bi se formiralo jedno odjeljenje,. Tako, za sada, imamo upisanih 11 pekara, četiri mesara, 10 agrotehničara, te pet agroproizvođača, što nam je bilo novo zanimanje. Po svemu sudeći, u konačnici ćemo upisati pet odjeljenja, šest bi bilo lutrija", kazao je Bakal.

Kako je istakao, bliži se drugi upisni rok, ali sva očekivanja su obojena pesimizmom.

"Drugi upisni rok neće ništa promijeniti, jer će škole, u kojima se pojavio višak, a tu, prije svega, mislim na Ekonomsku, Medicinsku i Elektrotehničku, proširivati liste. Dok se jedni favorizuju, drugi su došli do izumiranja", upozorio je Bakal.

Objašnjava da upisna lista ove škole ne poznaje granice, ali ni kriterijum, koji je morao biti smanjen u pokušaju da određena zanimanja “ostanu u životu”.

"Upis se obavlja na osnovu ocjena iz osnovne škole, pa zbog veće upisne kvote nego što stvarno imamo učenika, za šta krivim resorno ministarstvo, došli smo u situaciju da se u četvorogodišnjim zanimanjima upisuju učenici koji imaju 35 bodova. Uzimam kao primjer naš smjer koji je popunjen – veterinarski tehničar, gdje su se upisali učenici koji imaju 40 bodova. To je lošija trojka; smatram da takvi učenici ne mogu pratiti nastavu", rekao je Bakal.

Sa pet formiranih odeljenja, od planiranih devet, za sada stoji i Ugostiteljsko-trgovinska-turistička škola.

"U ovom trenutku je najkritičnija situacija za smjerove konobara, gdje je upisano svega šest učenika, i za trgovačke tehničare, kojih je, za sada, sedmoro. Za kuvare smo, umjesto dva, popunili jedno odjeljenje, a isto važi i za smjer turistički tehničar. Uspeha smo jedino imali sa smjerom Kulinarski tehničar. Dakle, trenutno imamo dva manja odjeljenja i dva koja su nepopunjena", rekao je direktor ove škole, Boris Spasojević.

On je izrazio nadu da će drugi upisni rok promijeniti brojke.

"Očekujem da će se djeca, koja nisu uspjela upisati druge škole, preusmjeriti kod nas", kazao je on.

Novi smjerovi i višemjesečne promocije nisu urodili plodom ni kada je Politehnička škola u pitanju.

"Planom je bilo predviđeno da upišemo 192 učenika, od čega bismo formirali osam odjeljenja. Do sada smo upisali svega 72 učenika, te možemo reći da nismo zadovoljni", kazala je direktorka ove škole, Sanela Praštalo.

Naglasila je da su učenicima najzanimljivija bila zanimanja u elektro struci, dok su manje interesovanje pokazali za šumarsku struku, tekstilstvo i kožarstvo.

"Stipendije, nova zanimanja koja smo uveli – tehničar multimedija i dizajner modni tehničar, te promocija škole, nisu urodile plodom. Čekamo julski rok, ali se suočavamo s velikom neizvjesnošću. Plašimo se da će pojedini smjerovi ostati bez odjeljenja", rekla je Praštalo.

Budući srednjoškolci nisu pokazali dovoljno interesovanja ni kada je u pitanju ponuda Tehnološke škole, pa su tako pojedini smjerovi dovedeni na ivicu opstanka.

"Planom je bilo predviđeno da upišemo 240 učenika, tj. 10 odjeljenja, ali taj cilj nije ispunjen. Ostali su nepopunjeni smjerovi ekološki i hemijski tehničar, ali i fizerski. Ukoliko ne uspijemo formirati odjeljenja, učenicima ostaje da se opredijele za druga zanimanja", rekao je direktor ove škole, Dejan Čutura.

I Građevinska škola ove godine broji prazna mjesta. Smjerovi moler i fasader se suočavaju s velikom neizvjesnošću, te ukoliko drugi upisni rok ne donese promjene, oni koji su se opredijelili za ova zanimanja će biti prinuđeni da mijenjaju smjer ili školu.

"Arhitektonski smjer je popunjen, imamo upisanih 48 učenika. Na ostalim smjerovima imamo nepopunjenih mjesta, od čega najmanje na građevinskom, koji je ostao slobodan za još šestoro učenika. Za smjer geodetski tehničar imamo još 16 mjesta, a sa najlošijom situacijom se suočavaju monter suve gradnje – moler, gdje imamo još sedam slobodnih mjesta, te fasader sa 11 nepopunjenih mjesta", kazao je direktor ove škole, Ljuban Bajić.

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE