• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

26 godina od stradanja: Završena komemoracija u Potočarima

Autor Dragana Božić

U Memorijalnom cenru Srebrenica Potočari završena je centralna manifestacija obiležavanja 26 godina od zločina počinjenog na tom prostoru tokom građanskog rata u BiH, kojem su prisustvovali zvaničnici i diplomatski predstavnici.

 Srebrenica komemoracija u Potočarima Izvor: FENA/Amer Kajmović

Ukopom posmrtnih ostataka 19 ekshumiranih i identifikovanih srebreničkih Bošnjaka nastradalih u julu 1995. godine, završena je današnja komemoracija i obilježavanje 26 godina od tog stradanja, a kolona automobila i autobusa napušta Potočare.

Ukopu su prethodili vjerski obred, emitovanje video-poruka i obraćanje zvaničnika, te polaganje cvijeća kod memorijalnog kamena u Memorijalnom centru.

Ovogodišnjoj komemoraciji u Potočarima, između ostalih, prisustvovali su članovi Predsjedništva BiH Šefik Džaferović i Željko Komšić, šef Delegacije EU u BiH Johan Satler, predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, te nižerangirani članovi diplomatskog kora u BiH, ali u znatno manjem broju nego prethodnih godina.

Komemoraciji je prisustvovalo nekoliko hiljada građana, od kojih veliki broj iz Sandžaka u Srbiji, među kojima su bili poslanik u Skupštini Srbije Muhamed Zukorlić i predsjednik Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović.

Evropski komesar za proširenje Oliver Varheji je u svom obraćanju rekao da "Evropa nije zaboravila svoju odgovornost u nesprečavanju genocida".

Varheji je putem video linka istakao, između ostalog, da u Evropskoj uniji "nema mjesta negiranju genocida i veličanja ratnih zločinaca".

Varheji je rekao i da su "presude sudova pokazale da počinitelji ne mogu proći bez kazne".

Predsjedavajući Evropskog savjeta Šarl Mišel je takođe u video poruci izrazio nadu da se takvo nešto nikad neće ponoviti u Evropi.

“Ujedinjeni smo u tuzi. Ali i u nadi da nikad više nećemo vidjeti takvo zvjerstvo u Evropi. I to je ono što Evropska unija predstavlja. Demokratske principe. Slobode. Pomirenje. I izgradnju trajnog mira na našem kontinentu....", rekao je, između ostalog, Mišel.

Predsjednik Turske Redžep Tajip Erdogan je u svojoj poruci rekao da su zbog srebreničkih žrtava rane još uvijek svježe.

"Vaša bol je i naša bol. Ne zaboravljamo genocid i nećemo dozvoliti da bude zaboravljen, jer pravda je moralna obaveza žrtvama i dug njihovim porodicama. Nećemo dozvoliti da se zaboravi ova tamna mrlja na evropskoj istoriji", kazao je Erdogan.

Dodao je da je dužnost Turske da stvori mir na ovim prostorima koji će biti trajan, te da poziva sve da učestvuju u tome.

Podsekretarka Ujedinjenih nacija i specijalna savjetnica generalnog sekretara za prevenciju genocida Alice Nderitu poručila je da događaji u Srebrenici ne idu na čast UN-a.

"Svjedoci smo opasnih trendova negiranja genocida i veličanja ratnih zločina", rekla je ona.

Ambasador SAD Erik Nelson je kazao da se pridružuje "svima koji oplakuju žrtve od prije 26 godina".

"Sjedinjene Države pozivaju sve političke lidere da se suzdrže od otvaranja starih rana", kazao je Nelson.

Predsjednik Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (IRMCT) Karme Ađijus obećao je da će međunarodne pravosudne institucije nastaviti da procesuiraju žrtve "genocida i zločina koji su se u ratovima Devedesetih desile u BiH".

Iako su u Meorijalnom centru Sebrenica- Potočari prisutni predsjednik Milo Ðukanović i potpredsjednik vlade Dritan Abazović, prisutnima se video porukom obratio predsjednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić.

Bečić je naveo da "genocid u Srebrenici i njegovo obilježavanje mora biti neizreciva opomena da život u miru ima neprocjenjivu vrijednost".

Iskazujući saosjećanje sa srebreničkim žrtvama, Becić je podsjetio da je Crna Gora nedavnom rezolucijom osudila "genocid u Srebrenici kao i one koji ga negiraju".

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović, koji se takođe obratio video porukom, poručio je da je odgovornost političara da ne dozvole ponavljanje 11. jula i osudio relativizaciju i negiranje zločina.

"Budućnost se neće moći graditi bez iskrenog odnosa prema prošlosti, otvoren i iskren odnos omogućiće otvaranje novih stranica saradnje koji će biti temeljeni na evropskim vrijednostima, a mladi ljudi više neće biti u strahu od ponavljanja strašne prošlosti", rekao je Milanović.

Povodom komemoracije oglasio se i premijer Andrej Plenković, koji je za srebrenički zločin rekao da je "bezumni zločin poraz ljudskosti" i na svom tviter nalogu poručio da je Hrvatska u mislima uz Bosnu i Hercegovinu.

Pored lidera političkih partija Bošnjaka i Hrvata u BiH u Potočarima je i predsjednik Crne Gore Milo Ðukanović i potpredsjednik crnogorske vlade Dritan Abazović.

U Potočarima je i lider LDP-a u Srbiji Čedomir Jovanović, koji je i savjetnik hrvatskog člana Predsjedništva BiH Željka Komšića, koji je u to tijelo izabran glasovima Bošnjaka.

(Tanjug/Mondo)

Pročitajte i ovo



Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Marko

Najveći šupljak i sramota za čitav civilizovani svijet. Režija holivudska. Veliki džipovi dovezu glavešine kojima su ruke krveve do lakata zločinima u BH, regionu i svijetu, da Srbima lupaju packe i da se međusobno homogenziju barem oko ove besramne režije nepravno zasnovane.

MONDO REPORTAŽE