• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Banjalučka babica o dojenju: Važan posao za oba roditelja

 vesna.jpg
Autor Vesna Kerkez

Svake godine od 1. do 7. avgusta obilježava se Svjetska sedmica dojenja u više od 170 zemalja svijeta, s ciljem promocije znanja i svijesti o značaju i prednostima dojenja.

 mother-skin-to-skin-with-baby_t20_GRYk01 Izvor: @barefootchica via Twenty20

Ovogodišnja Međunarodna sedmica dojenja u znaku je poruke "Zaštita dojenja: zajednička odgovornost".

Veliku podršku majkama dojiljama pruža i Univerzitetski klinički centar Republike Srpske, a

Klinika za ginekologiju i akušerstvo je još prije tri godine u okviru UNICEF projekta akreditovana kao “Bolnica - prijatelj beba”.

Gordana Bednaš, babica u Klinici za ginekologiju i akušerstvo UKC Republike Srpske, kaže da je dojenje temelj za psihički, fizički, imunološki i svaki drugi razvoj.

“Naša klinika je akreditovana kao klinika prijatelj beba. Medicinsko osoblje već u prvom satu nakon poroda stavljaju bebu na majčinu dojku. To je vrlo važno. Beba ostavlja svoj trag i miris na dojkama i ona ih kasnije traži. Mnogo je uspješnije dojenje otkako je uvedena praksa stavljanja bebe na dojku prvi sat nakon poroda“, rekla je Gordana Bednaš.

Izvor: @lana.iva via Twenty20

  Istakla je značaj podrške okoline, posebno partnera.

Beba ima dva roditelja i oba treba da učestvuju u dojenju, jer dok otac pomaže majci, beba se u tom periodu vezuje i uz oca. Beba roditelja prepoznaje po mirisu i vibraciji kože, a ne po liku. Tako prepoznaje i oca koji radi sa svojom bebom. Ona prepoznaje vibraciju i miris kože, otkucaje njegovog srca. Jako je važno da i očevi stave bebu na svoje grudi", savjet je babice Bednaš na čijoj pomoći su zahvalne mnoge majke.

Možda će vas zanimati

 Prema njenim riječima, prednosti dojenja su ogromne.

To je najlakša, najtoplija, najsvježija, najsterilnija i najzdravija hrana, a na kraju i najjeftinija.

Zaštićene su i beba i majka. Majka je zaštićena, jer je manja mogućnost da dobije karcinom dojke, jajnika, osteoporozu, reumatske i bolesti koje žene u nekom životnom dobu zadese.

„Dojenje je toliko prirodno. Nije lako, početak je jako težak, stresan, majka je nesigurna, ali zato je potrebna podrška okoline, najviše muža“, dodaje Gordana Bednaš.

Napominjući koliko je važno ostvarenje kontakta bebe sa dojkom, pojasnila je kako veza bebinih usta i majčine bradavice dovodi do lučenje oksitocina, a oksitocin luči mlijeko.

„To je hormon sreće. Znači majka mora da bude blažena, sretna, a ako nam ugađaju naravno da smo sretne“, zaključila je Bednaš.

Ona ima zanimljiv savjet majkama i kada je riječ o dojenju u javnosti.

Izvor: Vedran Ševčuk, mondo.ba

„Ako nije sramota sjesti u park pojesti pljeskavicu, zašto bi bila sramota podojiti svoju bebu. Naravno da neće majka to raditi otkrivena, može se pokriti“ podsjetila je Bednaš.

Zaključila je kako je majci najvažnije da tokom dojenja prati reakciju svoje bebe, ali je i istakla da majka koja ne doji, nije loša majka.

„Ako je neka situacija ili bolest dovela do toga da majka ne doji, naravno da ona nije ništa lošija od one koja doji, ali svakako da treba učiniti sve da dojite svoju bebu", poručila je svim sadašnjim i budućim mamama, dojiljama, iskusna babica Klinike za ginekologiju UKC Republike Srpske Gordana Bednaš.

Svjetska alijansa za podršku dojenju (World Alliance for Breastfeeding Action – WABA) inicirala je ovu kampanju kako bi se intenzivirale aktivnosti na zaštiti, promociji i podršci dojenju, a svake godine pažnja je usmjerena na različite teme od značaja za dojenje.

Izvor: @jverdin20 via Twenty20

Majčino mlijeko je potreba svakog novorođenčeta, odojčeta i djeteta do navršene druge godine. Ne samo sastav već je i količina mlijeka prilagođena uzrastu djeteta i njegovim potrebama i zato majčino mlijeko predstavlja standard ishrane.

Majčino mlijeko sadrži sve što je potrebno za fizički, psihički, socijalni, emocionalni i saznajni razvoj, razvoj svih čula (vid, miris, sluh, dodir, ukus) i inteligencije (govora i jezika) i štiti od mnogih infekcija i alergija.

"Od momenta kad napustite našu kliniku i dođete kući najvažnije je da vam se, ukoliko je to moguće, obezbijede uslovi za odmor, održavanje lične higijene i dobra komunikacija sa ostalim ukućanima. Majka treba da se odmara i izbjegava napetost, zamor i stresno okruženje, zbog sebe i svog psihološkog stanja, kao i zbog svoje bebe koju treba dojiti.
Prednosti dojenja su velike, kako za dijete, tako i za majku. Dojenje obezbjeđuje normalan psihozički razvoj bebe i stvara jaču psihičku vezu između majke i djeteta", poručuju iz UKC-a, uz napomenu da priručnik za majke o zdravlju i dojenju možete pronaći na OVOM LINKU.

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE