• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Maloljetni zatvorenici KPZ Banjaluka se požalili: Stare igrice za Play Station

Autor Brankica Spasenić

Radna grupa Institucije ombudsmena za ljudska prava BiH obišla je sve ustanove u kojima su smještena djeca u sukobu sa zakonom, o čemu je sačinjen specijalni izvještaj.

 Maloljetnici u zatvoru se žale zbog igrica Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

Među kontrolisanim ustanovama bio je i Vaspitno-popravni doma pri Kazneno-popravnom zavodu Banjaluka, što je jedina ustanova ovog tipa u Republici Srpskoj.

U vrijeme posjete ombudsmena, u ustanovi su bila smještena četiri maloljetnika, od 16 do 18 godina, a koji odgovaraju za krivična djela pokušaj ubistva i za krađe.

Maloljetnici su generalno bili zadovoljni uslovima i tretmanom u banjalučkom Domu, a zamjerke su se uglavnom odnosile na hranu i igrice za "Play Station".

U krugu ustanove imaju na raspolaganju teren za fudbal i košarku, sto za stoni tenis i kuglanu. U ljetnom periodu montiraju bazen, ali su iz uprave KPZ-a istakli da ga ne koriste mnogo.

“Na raspolaganju imaju knjige iz biblioteke, društvene igre, te dnevnu štampu, a imali su pritužbu na starost igrica i opreme za Play Station. Ombudsmeni pozivaju ustanovu da obezbijede dovoljan broj igrica i da pri njihovom odabiru obezbijede učešće maloljetnika. Takođe, smatraju da bi se trebalo voditi računa o tome da neke stvari ne vole da jedu, te da im se ponudi alternativa taj dan”, podvučeno je u specijalnom izvještaju Ombudsmena za ljudska prava BiH.

Maloljetnici u Domu u Banjaluci imaju mogućnost posjeta roditelja i srodnika najmanje jednom sedmično, te drugih osoba dva puta mjesečno. Takođe, imaju pravo na godišnji odmor, neograničen prijem paketa, telefonski razgovor najmanje dva puta sedmično, pristup biblioteci, televiziji i radiju, ali nemaju internet.

Ombudsmeni su imali posebne zamjerke na nepoštovanje privatnosti prilikom korištenja toaleta.

“Obilaskom ustanove uočeno je da se u jednom toaletu nalaze dvije wc-šolje, s napomenom da postoji zid između, ali on ne ide od poda do plafona, već je otprilike na polovini bez prednje barijere pa se ulaskom u toalet direktno gleda u maloljetnika koji obavlja nuždu u tom momentu”, podvukli su ombudsmeni.

Nisu ispoštovane preporuke od ranije

Ovo nije prvi put da ombudsmeni obilaze zatvore i zavode za maloljetnike u BiH, a kada je riječ o KPZ Banjaluka, nekoliko preporuka od ranije nije ispoštovano.

Ombudsmeni insistiraju da se metalni kreveti zamijene drvenim, te da se umjesto spužvi nabave madraci. Kao i prilikom izrade ranijih izvještaja, Ombudsmeni ponovo konstatuju da nije primjereno da se u ustanovi ovog tipa na prozorima nalaze rešetke i da je objekat ograđen bodljikavom žicom.

“Bilo bi korisno da se objekat vizuelno odvoji od ostatka KPZ-a visokom živom ogradom na isti način kako je objekat odvojen od magistralnog puta Banjaluka-Prijedor. Kako bi se doprinijelo što ugodnijem boravku, sugerišemo ustanovi da se prostorije okreče i da se vodi računa o izboru boja, kako bi se prostor uljepšao i učinio što ugodnijim”, stoji u izvještaju.

Karakteristično je da su zaposleni u Vaspitno-popravnom domu u Banjaluci ocijenili da se maloljetni prestupnici “prekasno šalju” u ovu ustanovu, a da najčešće izlaze nakon godinu i po dana “što dokazuje da je društvo u velikoj mjeri tolerantno”.

U razgovoru sa ombudsmenima su istakli: „Rad s maloljetnikom i pomaganje u nekim stvarima koje ne znaju, znatno kvalitetnije podiže autoritet prema njemu nego bilo kakva presija. Društvo kasni s reakcijama u početnom periodu, a nema reakcije u postpenalnom periodu (nakon kazne). Policija vjerovatno skuplja dva - tri djela pa tek onda procesuira. Nerealan je broj osuđenih osoba, a sve je više maloljetničke delikvencije i vršnjačkog nasilja, čemu smo svi svjedoci.“

Što se tiče funkcionisanja pravosudnog sistema, stručno osoblje Vaspitno-popravnog doma navodi da su vrlo rijetke posjete sudija i tužilaca za maloljetnike, koji imaju obavezu da posjete maloljetnike, pa čak i posjete predstavnika centara za socijalni rad.

Naglašavaju i da se princip hitnosti u radu suda takođe ne primjenjuje i navode primjer kada maloljetnik koji izvrši krivično djelo, bude upućen na izvršenje mjere u dom tek godinu ili dvije godine nakon učinjenog djela, iako on u tom periodu nije izvršio niti jedno novo krivično djelo i opravdano se postavlja pitanje smisla njegovog zatvaranja.

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Jaaa

A, da im nabave nove motike za ovo proljeće?

MONDO REPORTAŽE