Događaji u Banjaluci koje organizuje Bh. povorka ponosa, planirani za subotu, biće održani, a organizatori naglašavaju da nije planirana nikakva šetnja.
"Organizacioni odbor Bh. povorke ponosa obavještava javnost da će događaji (projekcija filma, diskusija i party) koji su planirani za subotu 18.3. u Banjaluci biti održani bez obzira na kontinuirane napade i pokušaje diskreditovanja i opstrukcije djelovanja i rada Organizacionog odbora Bh. povorke ponosa, kao i na homofobne, transfobne i fašističke napade pojedinaca", saopšteno je iz ove organizacije.
U saoštenju se dodaje da su, kao i svaki put do sad, događaje prijavili nadležnom Ministarstvu unutrašnjih poslova, odnosno policiji, te da su u stalnoj komunikaciji sa policijskim predstavnicima, naročito otkako se dogodio incident tokom Osmomartovskog marša, kada je jednoj učesnici na silu teta zastava duginih boja.
"Policija je upoznata sa svim što se događa, od vrste događaja do prijetnji i pokušaja zaustavljanja cijele organizacije događaja. Neinformisanost političkih zvaničnika, zvaničnih nosilaca vlasti i pojedinih udruženja, te direktna diskriminacija i homofobija, koja je vidljiva iz njihovih izjava, šalju jasnu poruku - ko je dobrodošao u Banjaluku, a ko nije. Zato je važno da javnost zna, da upravo ovakvi stavovi proizvode netrpeljivost i nasilje, a ne samo postojanje LGBTIQ osoba", ističu organizatori.
Dodaju da je prošle godine su u Banjaluci održana čak tri različita događaja u organizaciji ovog udruženja.
"Aktivisti i aktivistkinje koji zagovoraju unaprijeđenje LGBTIQ prava djeluju u Banjaluci i u cijeloj Republici Srpskoj više od 15 godina, te napominjemo da LGBTIQ zajednica u Banjaluci i ostatku Srpske postoji i da niko nema pravo da ograničava njihova prava na život u četiri zida. Iako je Organizacioni odbor Bh. povorke ponosa već godinama aktivno prisutan u Banjaluci i ostatku RS-a, nikada prije nije postojao sličan stepen otpora prema našem dolasku i sprovođenju naših aktivnosti.
Naši događaji, projekcija filma i diskusija, održavaju se u znak solidarnosti sa svim aktivistima, novinarima, te ostalim građanima koji će biti pogođeni ukoliko se kriminalizuje kleveta u RS-u. Da li su izazovi sa kojima se Bh. povorka ponosa susreće društveni scenario koji u budućnosti mogu očekivati i druge organizacije civilnog društva i medija?", pitaju.
Iz ovog udruženja su poručili svima koji se plaše da je strah legitiman osjećaj u ovakvim okolnostima.
"Vrlo je vjerovatno da su svi oni hrabri aktivisti i aktivistkinje koji su kroz istoriju ustajali protiv nepravde i režima osjećali isto. Strah je postojan, baš kao i potreba za slobodom i dostojanstvenim životom".
Poručili su da neće odustati od borbe za jednakost svih u BiH.
"Naša borba nije samo borba za prava LGBTIQ zajednice, već je borba za prava svih marginalizovanih u bosanskohercegovačkom društvu. Niko nije slobodan dok svi i sve nismo slobodni i zato nas bilo kakvi pokušaji zastrašivanja neće zaustaviti u borbi za jednakost", dodaju na kraju.
(MONDO)