Ombudsman za djecu Republike Srpske Gordana Rajić rekla je večeras da je u Srpskoj neophodno da se preduzmu mjere kako bi se otklonile situacije koje dovode do povrede prava i interesa djece bez roditeljskog staranja.
"Neophodno je da Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske sačini novu strategiju za unapređenje socijalne zaštite djece bez roditeljskog staranja", rekla je Rajićeva u Narodnoj skupštini Republike Srpske govoreći o posebnom izvještaju o pravu djeteta u stanju socijalne potrebe na smještaj u ustanovu.
Ona je navela da je potrebno obezbijediti jedinstvene procedure i postupanja organa starateljstva da bi djeca imala istu pravnu zaštitu i isti pristup ostvarivanju prava.
Kada je riječ o centrima za socijalni rad, Rajićeva kaže da svako dijete koje nema adekvatnu roditeljsku brigu mora biti stavljeno pod starateljstvo i imenovan staralac.
"Da se djetetu bez roditeljskog staranja omoguće smještaj u ustanovu samo kada je to krajnja mjera koja je u njegovom najboljem interesu. Smještaj treba biti privremen i ograničen sa procjenom da će se tim oblikom zaštite u najvećoj mogućoj mjeri zaštititi najbolji interes djeteta", rekla je Rajićeva, prenosi Srna.
Narodna skupština razmotrila je ovaj izvještaj.
U Republici Srpskoj su tokom 2021. godine registrovane 132 hraniteljske porodice u koje je smješteno 208 djece bez roditeljskog staranja. Godišnje u Republici Srpskoj bude usvojeno tek dvoje do četvoro djece.
(Mondo)