Treći maj u svijetu obilježava kao Dan slobode medija s ciljem podizanja svijesti o značaju slobode i nezavisnosti medija.
Cilj obilježavanja tog Dana, koji okuplja medijske profesionalce, koji potom procjenjuju stanje slobode medija i raspravljaju o mogućnostima za rješavanje brojnih izazova, jeste podizanje svijesti o važnosti medijskih sloboda i njenih osnovnih načela.
Na objavljenoj listi svjetskog Indeksa medijskih sloboda Reportera bez granica za 2023. godinu prvo mjesto zauzima Norveška, zatim slijede Irska, Danska, Švedska i Finska, pretposlednje i posljednje mjesto zauzimaju Kina i Sjeverna Koreja, dok se Rusija se nalazi na 164. mjestu, a Ukrajina na 79. mjestu.
Bosna i Hercegovina na ovoj listi zauzima 64. mjesto i u odnosu na prošlu godinu napredovala je za tri mjesta.
Na ovoj listi koja obuhvata 180 zemalja, napredak su zabilježile i Slovenija koja se sada nalazi na 50. mjestu, Hrvatska 42, Crna Gora 39. i Sjeverna Makedonija na 38. mjestu.
Srbija je jedina zemlja Zapadnog Balkana kojoj se u 2023. pogoršala pozicija i zauzima 91. mjesto od 180 zemalja.
"Pozicija BiH na listi je bolja samo zato što ostalim državama pada rejting, ali i njen indeks je u padu, kao i kod Srbije", rekao je za Glas Amerike Pavol Salaj, predstavnik organizacije "Reporteri bez granica".
Prema njegovim riječima, razlike između zemalja Zapadnog Balkana su sve veće.
"S jedne strane, Sjeverna Makedonija, Crna Gora i Kosovo pokazuju pravi potencijal za promjenu. One su napredovale za 19, 24, odnosno za pet pozicija. Ali i u tim zemljama medijske slobode su ugrožene zbog strukturalnih problema", objašnjava Salaj, koji kao suprotan primjer navodi Srbiju, BiH i Albaniju.
"Svih šest zemalja Zapadnog Balkana moraju da uvedu sistemske promjene kojima bi inspiracija trebalo da bude evropska praksa", navodi Salaj.
Prema izvještaju o Svjetskom indeksu medijske slobode, koji ocjenjuje u kakvoj sredini rade novinari u 180 zemalja i teritorija, a koji izlazi na Dan slobode medija, situacija je "jako loša" u 31 zemlji, "loša" u 42, "problematična" u 55, a "dobra" ili "prilično dobra" u 52 države. Drugim riječima, sredina u kojoj rade novinari je loša za sedam od 10 zemalja, a zadovoljavajuća za jednu od tri, navodi se u izvještaju Reportera bez granica.
Svjetski dan slobode medija prvi put je obilježen 3. maja 1994. godine. Organizacije za zaštitu ljudskih prava i udruženja novinara smatraju da se situacija sa slobodom medija posljednjih godina pogoršala.
(Mondo)