• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Plutajuća deponija kod Višegrada: Hiljade kubika đubreta drži JEDAN LANAC

Autor Jana Desovski

Hiljade kubika smeća rijekom Drinom stiže do Višegrada i stvara plutajuću deponiju.

 Hiljade kubika đubreta pluta Drinom Izvor: Rina

Drina prepuna smeća i otpadom zatrpana vodena površina kod Višegrada gorući su ekološki problemi sa kojim se suočavaju građani. Tokom poplavnog talasa reka Drina postaje potencijalna ekološka bomba, ali ne zbog reke Lim kako već dugo tvrde pojedini. Kamere Ekološkog udruženja Jastreb iz Priboja usnimile su par hiljada kubika plutajućeg otpada u samoj Drini u blizini Međeđe.

"Smeće koje se taloži od Goražda i Foče riječnim koritom plovi dalje ka Drini i pravi pravu ekološku bombu, opasnu i po životinjski i po biljni svijet, a i za same stanovnike tog kraja. Postojale su brojne tvrdnje pojedinih institucija da je smeće iz rijeke Lim krivac za stvaranje deponije u Višegradu, ali sada kada nema ni gram smeća na Potpećkom jezeru i Lim je čist kao suza, pa opet ka Višegradu ide nekoliko hiljada kubika smeća, te tvrdnje nisu dobile potvrdu u praksi", rekao je za RINU Siniša Laković iz Ekološkog udruženja "Jastreb".

On dodaje, da je uložen ogroman trud na postavljanju lančanica na reci Lim koje zadržavaju da smeće neometano nizvodno ide ka Višegradu. Pritom, članovi udruženja redovno čiste lančanice kako bi se što prije uklonio otpad nakupljen na njima.

"Preko 20.000 kubika smeća smo izvadili u prethodnom periodu i uspjeli da sačuvamo naše jezero čistim. Od 2021. godine kada su postavljene lančanice, ni jedan kubik otpada nije otišao Limom ka Drini. Do sada je izvađeno preko 25.000 kubnih metara smeća gdje je najveća količina stigla iz susjedne Crne Gore, tj pet crnogorskih opština koje nemaju sanitarne deponije. Napravili smo ogroman pomak u čišćenju i održavanju riječnih tokova u Srbiji", zaključuje Laković.

(MONDO/Rina)

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE