• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Danas je Međunarodni dan djevojčica: “Žene i djevojke nas mogu odvesti u pravedniju budućnost"

Autor Dragana Božić

Obilježava se svake godine 11. oktobra, i posvećen je osnaživanju i podršci djevojčicama u čitavom svijeta.

 shutterstock_451183069.jpg Izvor: Shutterstock

Ovaj dan ima za cilj skrenuti pažnju na važnost jednakih prava, obrazovanja i mogućnosti za djevojčice te podizanje svijesti o problemima s kojima se suočavaju.

Djevojčice su često izložene diskriminaciji, siromaštvu, nasilju i ograničenjima u pristupu obrazovanju koje je ključno za njihov napredak i omogućava im da ostvare svoje potencijale.

Osim toga, ovaj dan je prilika za slavlje postignuća djevojčica u različitim sferama života. Inspirišu nas njihova hrabrost, snalažljivost i želja da mijenjaju svijet na bolje.

Važno je kontinuirano raditi na stvaranju okoline u kojoj će svaka djevojčica imati priliku ostvariti svoje snove i doprinijeti društvu kao snažna, samosvjesna i obrazovana jedinka.

Tema ovogodišnjeg međunarodnog dana djevojčica je "Ulaganje u prava djevojčica: Naše vođenje, naše blagostanje" objavio je UN.

"Ove godine, u vrijeme kada vidimo niz pokreta i akcija za ograničavanje prava djevojčica i žena i poništavanje napretka u pogledu rodne ravnopravnosti, vidimo posebno teške uticaje na djevojčice. Od zdravstvene zaštite majki i roditeljske podrške za adolescentne majke, do obuke digitalnih i životnih vještina; od sveobuhvatnog seksualnog obrazovanja do usluga podrške žrtvama i programa prevencije nasilja; postoji hitna potreba za povećanom pažnjom i izdvajanjem sredstava za ključne oblasti koje omogućavaju djevojčicama da ostvare svoja prava i ostvare svoj puni potencijal." stoji na stranicama UN-a.

“Žene i djevojke nas mogu odvesti u pravedniju budućnost. Pojačajmo glasove djevojaka i ponovno se posvetimo zajedničkom radu na izgradnji svijeta u kojem svaka djevojka može biti vođa i napredovati.”
António Guterres, generalni sekretar UN-a

Dalje navode da, reagujući na pozive djevojčica za promjenama, globalna zajednica mora ići dalje od potvrđivanja obaveza i hrabro ulagati u potrebne akcije kako bi se te promjene ostvarile.

"Ako obratimo pažnju, brojni su primjeri kako mnoge djevojčice već zagovaraju rješenja i promjene u svojim zajednicama. U partnerstvu s vladama pojedinih država i organizacijama civilnog društva, UNICEF predviđa svijet u kojem djevojčice imaju prostor za usmjeravanje vladine politike i trošenje sredstava, formiraju pravila i norme prema kojima bi firme trebale djelovati te usmjeravaju prioritete za nova istraživanja i inovacije. Ovi primjeri ne bi trebali biti noviteti, već norma", smatra UN.

UNESCO-ov e-atlas rodne nejednakosti u obrazovanju pokazuje da su djevojčice i dalje prve kojima je uskraćeno pravo na obrazovanje uprkos svim naporima i napretku učinjenim u posljednjih 20 godina.

Rodne razlike i dalje su najveće u arapskim državama, podsaharskoj Africi te južnoj i zapadnoj Aziji. Od oko 850 miliona djevojčica u svijetu, prema procjenama, njih čak 17 miliona nikada neće stupiti u školsku učionicu. Naša je obaveza učiti djevojčice kako imaju pravo na obrazovanje, igru, da ne trpe nasilje, učiti ih kako plava nije „muška boja“ i da pojedini sportovi i određena zanimanja nisu rezervisani samo za dječake. Današnji dan trebao bi biti samo podsjetnik kako djevojčice imaju pravo na ravnopravnost i iste mogućnosti kao i dječaci svaki dan!

Jeste li znali?

Gotovo 1 od 5 djevojčica ne završava osnovnu školu, a gotovo 4 od 10 djevojčica ne završava srednju školu.

Otprilike 90 odsto adolescentkinja i mladih žena u zemljama s niskim prihodima ne koristi internet, dok su njihovi muški vršnjaci vjerovatno dvostruko više online.

Globalno, djevojčice u dobi od 5 do 14 godina svakodnevno provode 160 miliona sati više na neplaćenim starateljskim i kućanim poslovima od dječaka iste dobi.

Djevojčice adolescentske dobi i dalje čine 3 od 4 nove HIV infekcije među svojim vršnjacima.

Gotovo 1 od 4 udane djevojčice u dobi od 15-19 godina doživjela je fizičko ili seksualno nasilje od intimnog partnera barem jednom u svom životu.

Od danas pa u sljedećih deset godina do 10 miliona djevojčica širom svijeta biće u opasnosti da u brak stupe kao djeca posebno u djelovima svijeta u kojima je to tradicijski ukorijenjeno.

Globalna savjetodavna grupa za djevojke lidera formirana je u martu 2023. kao grupa adolescentkinja i mladih žena uzrasta od 15 do 24 godine koje rade zajedno u partnerstvu sa UNICEF-om na jačanju značaja politike i programa usmjerenih na djevojke, koje vode djevojke.

Lideri strategije za djevojčice nominovani su iz 10 zemalja u kojima UNICEF uvodi nove programe sa i za adolescentkinje kao dio UNICEF-ove Programske strategije za adolescentkinje. Grupa se zalaže za prava adolescentkinja, osnaživanje i liderstvo u čitavom nizu pitanja koja utiču na djevojke danas – od dječjih brakova, nasilja zasnovanog na polu, pristupa obrazovanju i klimatskih promjena, do tinejdžerske trudnoće, siromaštva, nepravednog tereta brige i potrebe djevojčica u humanitarnoj krizi. Oni takođe pružaju savjete i povratne informacije o radu UNICEF-a sa i za adolescentkinje, uključujući politiku, zastupanje, programiranje i opštu strategiju.

(Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE