Nakon što su privatni vrtići u Banjaluci izazvali negodovanje zbog najavljenog poskupljenja, brojni roditelji su ljuti i zbog višemjesečnog kašnjenja subvencija koje isplaćuje Grad Banjaluka.
Na društvenim mrežama ogroman je broj komentara na poskupljenje vrtića, ali i kašnjenje subvencija koje bi bar malo ublažilo ovaj „udar“ na džepove roditelja.
„Moja sestra ima dvoje djece koje idu u vrtić, i ne može izaći na kraj s krajem. Isto je privatni vrtić u pitanju, a subvencije kasne. Kaže da će ako poskupi vrtić morati napusti ti posao“, samo je jedan od komentara na poskupljenje vrtića.
Grad Banjaluka za sve krivi neusvajanje rebalansa budžeta.
„To zavisi od rebalansa budžeta i mi smo taj rebalans budžeta još 11. decembra predložili Skupštini. Kao što vam je poznato skupštinska većina nije htjela da usvoji taj rebalans, ali mi očekujemo da će se rebalans budžeta usvojiti naredne sedmice kako bi preostalih 5.000 građana Banjaluke ostvarilo svoja prava, a to podrazumijeva i subvencije za vrtiće, a takvih je oko 2.500“, rekao je za Mondo Bojan Kresojević, menadžer u Gradskoj upravi.
Problem je kako su naveli brojni roditelji i iznos subvencija koji se nije mijenjao uprkos tome što su vrtići u posljednje dvije godine svoje usluge poskupili nekoliko puta.
„U Prnjavoru i Prijedoru subvencije za privatne vrtiće po 100KM. Kod nas 60KM još kasne sad će tri mjeseca. Moja djevojčica ide u vrtić već dvije i po godine, kad je krenula, bio je 190KM, a sad je 300 KM. Budu li povećavali cijenu sad poslije praznika, ne znam koliko će roditelja to moći plaćati. Pogotovo roditelji sa više od jednog djeteta u vrtiću“, napisala je jedna ogorčena majka.
U komentarima navode i da je stvarna cijena državnog vrtića 502 KM, što bi značilo da Grad Banjaluka, za boravak djece u njima daje subvenciju od 340 maraka, dok roditelji čija djeca idu u privatni vrtić dobijaju 60 KM.
Iz Grada nismo dobili jasan odgovor da li bi se iznos subvencija u ovoj godini mogao povećati.
„Mi upravo razmatramo koje mjere grad Banjaluka može da preduzme kako bi reagovali na ovu cjelokupnu situaciju. Analiziramo sve, od samog povećanja minimalne cijene, pa efekte na poslovanje predškolskih ustanova i korigovanje cijena. U narednom periodu ćemo imati jasniju sliku u kom pravcu treba djelovati, ali definitvno prepoznajemo da je sada momenat da se reaguje na odgovarajući način“, rekao je Kresojević.
Podsjećamo, gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković još je 2021. godine pokrenuo projekat „0 djece na listama čekanja za vrtić“. Realizacijom ove politike, tada je rečeno da za manje od godinu dana u Banjoj Luci uopšte neće biti djece koja čekaju na svoje mjesto u vrtiću.
0️⃣ дјеце на листама чекања за вртић!
— Драшко Станивуковић (@Stanivukovic_D)November 6, 2023
Град Бања Лука поред бројних олакшица, већ редовно исплаћује субвенције за суфинансирање трошкова услуга боравка дјеце у приватним предшколским установама, а која се реализује кроз пројекат “0 дјеце на листама чекања за вртић”.
За ову…pic.twitter.com/GVShPjJOKP
Prema posljednjim podacima iz septembra 2023. godine, na listi čekanja za vrtić u JU „Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje“ bilo je 1.090 djece.
(Mondo)