Osobe sa invaliditetom kojima su potrebne usluge personalnih asistenata od juče, 28. februara protestuju u Gradskoj upravi Banjaluka zahtijevajući veće satnice za svoje njegovatelje kao i isplatu zaostalih dugovanja iz decembra prošle godine.
Banjalučani sa invaliditetom iz Udruženja distrofičara regije Banjaluka i Gradske organizacije slijepih Banjaluka su nezadovoljni što Grad za naknade njihovim personalnim asistentima izdvaja 30 odsto manje novca, nego za one koji osobama sa invaliditetom pomažu preko Humanitarne organizacije "Partner".
Nakon što prethodni sastanak u Gradskoj upravi nije dao rezulate, danas je održan novi, a iz Gradske uprave su saopštili da su iz Gradske organizacije slijepih pristali na povećanje od dodatnih 10 odsto, koji će ih, kako su istakli, približiti cijeni personalne asistencije koju pružaju druga udruženja.
"Dogovor je da ćemo u naredni mjesecima dodatno analizirati sve cijene i pokušavati iznaći rješenja da se cijene dodatno izjednače. Kada je riječ o distrofičarima, oni su rekli da žele da se njihova cijena izjednači sa cijenom usluge pomoći u kući koja je osnovno pravo i koja nema veze sa Gradom, niti je Grad uređuje, niti propisuje, nego nadležno ministarstvo", naveli su iz resornog odjeljenja.
Napominju da svi korisnici personalne asistencije moraju da znaju da će svi biti zbrinuti, te da slijedi razgovor sa predstavnicima Centra za socijalni rad kako nijedan korisnik ne bi ostao bez personalne asistencije.
Korisnici Udruženja distrofičara i Gradske organizacije slijepih proveli su noć u zgradi Gradske uprave, a juče su blokirali ulaz u zgradu, jer nije dozvoljeno da svi uđu u hodnik, pošto bi, kako im je rečeno, mogli stvoriti gužvu.
Kada su jutros došli i drugi distrofičari i slijepe osobe da se pridruže protestu, obezbjeđenje ih nije pustilo da uđu u zgradu, pa su oni pozvali policiju. Nakon njihove intervencije, omogućen im je ulaz.
Personalni asistenti finansiraju se iz budžeta Grada Banjaluka koji im nije uplatio sredstva za decembar.
"Ne mogu da ustanem, legnem, ni da obavim ličnu higijnenu bez toga. Ako se naši zahtjevi ne ispoštuju od sutra nećemo imati personalne asistencije. Nema ništa ne preostaje osim da se borimo za naša prava", rekla je za Mondo Milijana Mitrić, član Udruženja distrofičara Banjaluka.
U Banjaluci trenutno postoje tri udruženja koja pružaju usluge personalne asistencije i to Gradska organizacija slijepih, Udruženje distrofičara, kao i humanitarna organizacija "Partner".
(Mondo)