• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

DA LI JE OVO ZAGAĐENJE? Cvjetanje algi na Jablaničkom jezeru zaprepastilo javnost (FOTO)

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Fotografije Jablaničkog jezera koje je objavilo Udruženje za zaštitu okoline "Zeleni Neretva" izazvale su brojne reakcije na društvenim mrežama i mnogi su bili zaprepašteni prizorom koji liči na ogromno zagađenje.

 Cvjetanje algi na Jablaničkom jezeru Izvor: Zeleni Neretva Konjic - Facebook

Da li je u pitanju zagađenje?

Iz Udruženja za zaštitu okoline "Zeleni Neretva" pojasnili su da ovo nije direktno zagađenje, već je u pitanju pojava velike količine algi koje su posljedica zagađenja.

"Uslijed velikog interesovanja javnosti za slučaj Jablaničkog jezera osjećamo se dužni prezentovati javnosti naše mišljenje temeljeno na ranijim iskustvima i stručnim analizama. Tokom posljednjih godina bivali smo svjedoci sličnih događaja na Jablaničkom jezeru, ali nikad u ovolikom obimu, pri čemu su analize uzoraka vode jezera utvrdile da je riječ o masovnoj pojavi cvjetanja algi, a koja je u stvari direktna posljedica dugogodišnjeg zagađenja".

Kažu da se radi o prekomjernom ispuštanju fosfata i nitrata, uglavnom od strane industrije, te manjim dijelom komunalnih voda (fekalije) i poljoprivrednih zasada koji su tretirani vještačkim gnojivima koji pomažu cvjetanje algi.

"S obzirom da su fosfati i nitrati u prirodi glavna hrana biljnog svijeta (u koje spadaju i alge), tako prilikom prekomjernog sadržaja ovih supstanci i povećanja temperature vode dolazi i do pojave masovnog cvjetanja invazivnih algi. Posljedice ove masovne i neprirodne pojave odražavaju se na način da alge prilikom cvjetanja troše ogromne količine kisika iz vode čime direktno ugrožavaju živi svijet na tom području, a posebno mikroorganizme i riblju mlađ kojima se ona hrani, ali i druge vrste koje obitavaju u jezeru", kažu ekoloizi.

Nadaju se, kako kažu, da će javnost biti adekvatno informisana o rezultatima analize uzoraka od strane "Agencije za sliv Jadranskog mora". 

Slična pojava zabilježena je na jezeru Bočac u blizini Banjaluke 2019. i 2020. godine.

Nadležne insepkcije tada su pojasnile da ova pojava nastaje zbog niskog vodostaja i naglog rasta temperature vazduha i da nema uticaja na kvalitet vode.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RS

Obzirom da sam ribolovac znam da se isto desava i na bočcu iz godine u godinu i niko tome ne pridodaje veliki znacaj iz nekog razloga. A te alge nenormalno crpe kiseonik iz vode koji je ribama neophodan

MONDO REPORTAŽE