Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) i Unicef pozvali su sve u BiH da ulože dodatne napore u rješavanju problema epidemije morbila, kako bi se izbjegle nepotrebne komplikacije i gubitak života u vezi sa propuštenom vakcinacijom.
U zajedničkom saopštenju ove dvije organizacije apelovale su i na roditelje da provjere vakcinalni status svoje djece, kako bi bili sigurni da su primili dvije doze MRP vakcine, navodeći da je broj oboljelih od morbila u BiH viši od 7.000 uz registrovana dva smrtna slučaja.
Najnovije procjene obuhvata imunizacijom, objavljene prethodne sedmice, pokazuju pad vakcinacije protiv morbila u BiH sa stopom pokrivenosti od 55 odsto, uz napomenu da ove stope moraju doseći najmanje 95 odsto, kako bi se spriječile epidemije u zajednici.
Specijalni predstavnik SZO u BiH Ervin Korman naglasio je da nema opravdanja da u ovoj godini djeca budu u opasnosti da obole od ove bolesti koja se može spriječiti.
"Moramo brzo odgovoriti na rastuće slučajeve kroz preduzimanje mjera javnog zdravlja i ulaganje u jači zdravstveni sistem u cijeloj BiH", rekao je Korman.
Morbili su jedna od najzaraznijih bolesti na svijetu, a šire se kada zaražena osoba diše, kašlje ili kiše, jer virus ostaje aktivan i zarazan u vazduhu ili na zaraženim površinama do dva časa.
Izražen osip je najvidljiviji simptom, dok komplikacije mogu uključivati sljepoću, encefalitis, tešku dijareju i srodnu dehidraciju, te infekcije uha i upalu pluća.
(Srna/Mondo)