U BiH trenutno ima 826 kilometara kvadratnih minsko sumnjive površine, što predstavlja značajan izazov za bezbjednost i ekonomski razvoj zemlje, rekao je danas direktor Centra za uklanjanje mina u BiH Enisom Horozovićem.
Horozović je u razgovoru sa ministrom odbrane u Savjetu ministara Zukanom Helezom naveo da je u poslijeratnom periodu u BiH od posljedica zaostalih mina stradala 1.781 osoba, od kojih 624 smrtno.
Helez je ukazao na važnost protivminskih akcija i ubrzanje procesa deminiranja.
Najavljeno je da će projekti deminiranja, uključujući one koji su finansirani iz EU IPA fondova u vrijednosti od 10 miliona evra, biti nastavljeni i u idućoj godini, saopšteno je iz Centra za uklanjanje mina u BiH.
U saopštenju se dodaje da su tu i dodatne inicijative, poput integrisanog razvoja koridora rijeke Save i Drine, u okviru kojih će se čistiti i minski sumnjiva područja.
Naglašeno je da se, osim podrške međunarodnih donatora za uklanjanje mina u BiH, protivminsko djelovanje mora oslanjati i na domaće izvore finansiranja, kako bi se stvorili temelji za veću domaću odgovornost u ovom važnom procesu.
S tim u vezi pozdravljeno je i nedavno odobravanje višegodišnjeg projekta sufinansiranja troškova deminiranja u BiH za period od 2025. do 2027. godine od Savjeta ministara.
Riječ je o projektu kojim će iz budžeta institucija BiH biti izdvojeno 2.000.000 KM za proces deminiranja, što pokazuje odlučnost BiH da ubrza čišćenje minskih područja, navodi se u saopštenju.
(Srna)