Fond zdravstvenog osiguranja RS od danas, osim postojećih, finansira još deset novih usluga iz oblasti oftalmologije, nuklearne medicine i laboratorijske dijagnostike koje se pružaju na tercijarnom nivou zdravstvene zaštite ( Univerzitetko-klinički centar RS).

Osim toga, osiguranicima će na primarnom nivou zdravstvene zaštite ( u domovima zdravlja) biti dostupna nova usluga - holter krvnog pritiska.
"Na ovaj način značajno će se unaprijediti dostupnost zdravstvene zaštite, jer se do sada, ova usluga, pružala isključivo u bolnicama. Finansiranje holtera krvnog pritiska i u domovima zdravlja koji su za to osposobljeni, osim u bolnicama, omogućiće osiguranicima brži i lakši pristup ovoj usluzi u mjestu stanovanja, dok će se istovremeno rasteretiti bolnički kapaciteti", saopštio je FZO RS.
Sve ove novine uvrštene su u Cjenovnik zdravstvenih usluga koji je počeo da se primjenjuje danas, 1. aprila.
Navode, da sve nove usluge koje su uvrštene predstavljaju savremene metode liječenja, što će svakako doprinijeti efikasnijem liječenju pacijenata u Republici Srpskoj.
"U Cjenovnik zdravstvenih usluga uvrštena je nova dijagnostička metoda iz oblasti oftalmologije – angiografija fundusa optičkom koherentnom tomografijom (OCTA), koja omogućava preciznu dijagnostiku i evaluaciju promjena na zadnjem segmentu oka, izraženih u mikrometrima. Budući da je ova usluga neophodna za praćenje pacijenata koji su na savremenoj terapiji koja se danas koristi u liječenju mrežnjače oka, ona će značajno doprinijeti pravovremenoj reakciji ljekara, posebno u ranoj dijagnostici i praćenju bolesti mrežnice i vidnog živca. Fond finansiranjem ove usluge značajno unapređuje dostupnost jer se od danas obavlja u UKC RS, za razliku od ranije kada se isključivo radila u privatnim zdravstvenim ustanovama koje nisu imale ugovor sa Fondom i pacijenti su sami snosili troškove", istakli su.
Osim ove usluge, iz oblasti oftalmogogije, Fond počinje da finansira i ultrazvučnu biomikroskopiju koja, takođe, omogućava preciznu dijagnostiku i detaljnu evaluaciju promjena na prednjem segmentu oka, a usluga je u potpunosti neinvazivna.
"Ova dijagnostička metoda primjenjivaće se kod pacijenata koji imaju benigni i maligni tumor irisa ( opna između rožnjače i sočiva), kod cista, kod traumatske i postraumatske patologije prednjeg oka i drugo. Prednosti uvođenja ove usluge su višestruke – osim rane dijagnostike, osiguranici sada imaju pristup ovoj usluzi u Univerzitetsko-kliničkom centru RS, jer su do sada pacijenti bili primorani da odlaze na liječenje izvan RS ukoliko im je bilo potrebno", kažu u FZO RS.
Kada je riječ o uslugama iz oblasti nuklearne medicine, u Cjenovnik zdravstvenih usluga uvrštena je i etanolna ablacija nodusa u štitnoj žlijezdi koja predstavlja minimalno invazivnu proceduru. Riječ je o efikasnoj i sigurnoj ambulantnoj terapiji za cistične ili dominatno cistične lezije štitne žlijezde, a manje je invazivna u odnosu na hirurške intervencije.
Novim Cjenovnikom uvedeno je, takođe, više novih usluga koje se odnose na laboratorijsku dijagnostiku tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite, a sve u cilju adekvatnog praćenja zdravstvenog stanja pacijenata koji boluju od malignih ili drugih teških bolesti što će doprinijeti efikasnijem liječenju.
Iz Fonda ističu da je finansiranje novih usluga samo nastavak kontinuiranog ulaganja FZO RS u razvoj zdravstvenih ustanova i podsjećaju da su početkom ove godine u Cjenovnik takođe uvrstili 12 novih usluga koje se odnose na djecu sa govornim i drugim poteškoćama u razvoju kao i četiri nova skrininga u domovima zdravlja.
"Fond aktivno radi na kontinuiranom ažuriranju Cjenovnika zdravstvenih usluga, bazirajući se na pažljivoj analizi potreba kako zdravstvenih ustanova, tako i samih pacijenata. Glavni cilj je poboljšanje dostupnosti usluga, uz fokus na kvalitet zdravstvene zaštite. U ovom Cjenovniku, poseban akcenat stavljen je na dijagnostiku, jer ona ne samo da omogućava rano uspostavljanje dijagnoze, već i spriječava razvoj mnogih bolesti, čime se značajno unapređuje zdravstveno stanje pacijenata", naglasili su u FZO RS.
(Mondo)