Na području grada Banjaluke do sada su evidentirana 94 stambena objekta pod vodom, što ne uključuje poslovne i pomoćne objekte, saopštio je gradonačelnik Slobodan Gavranović.
"Ispumpavamo vodu iz objekata, nakon čega ćemo u četvrtak, ako prestanu padavine, početi sa sanacijom terena i dezinfekcijom poplavljenih objekata", izjavio je Gavranović na konferenciji za novinare.
On je naveo da je u banjalučkom naselju Nova Varoš voda ušla u deset privatnih i poslovnih objekata, dok je u naseljima Obilićevo i Potok voda uništila dio saobraćajnice i infrastrukture, a dio Potoka još nema struju.
Gavranović je rekao da su sa saobraćajnica u naseljima Obilićevo, Starčevica, Debeljaci i dijelu Vrbanje čišćeni veliki nanosi pijeska i zemlje, da je na tim putnim komunikacijama pričinjena ogromna šteta.
"Još imamo neprohodnih saobraćajnica prema naselju Ponir, a imamo i problema u dijelu Debeljaka prema Čelincu gdje je presječena putna komunikacija i voda, paralelno sa Vrbanjom, teče dijelom tih saobraćajnica", istakao je Gavranović.
Prema njegovim riječima, zbog porasta Vrbanje postojala je opasnost od ugrožavanja nedavno urađenog novog nasipa u Vrbanji.
Banjalučki gradonačelnik navodi da je vodostaj Vrbanje značajno porastao, a Vrbasa za oko 20 centimetara zbog čega je u Širokoj Rijeci organizovana odbrana od poplava.
"Ukoliko Vrbas dalje ne bude rastao, vjerujemo da neće biti većih problema na Širokoj Rijeci", kaže Gavranović.
On je rekao da je pričinjena velika šteta infrastrukturi i da će stručne komisije na terenu vršiti procjenu.
Gavranović je podsjetio da je gradski Štab za vanredne situacije jutros odlučio da proglasi vanrednu situaciju, te napomenuo da je oko 13 mjesnih zajednica užeg gradskog područja bilo zahvaćeno poplavama, koje su bile od bujica, potoka i izlivanja kanalizacije i da timovi rade na evidenciji štete.
Gradonačelnik Banjaluke najavio je za večeras u 20 časova sjednicu gradskog Štaba za vanredne situacije na kojoj će biti poznata evidencija poplavljenih stambenih, poslovnih i pomoćnih objekata.