• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

I poplavljenima prijeti rušenje i oduzimanje kuća

Autor mondo.ba

Pojedinim građanima u Republici Srpskoj, koji su u majskim i avgustovskim poplavama pretrpjeli ogromnu materijalnu štetu, u narednom periodu prijeti oduzimanje imovine i rušenje kuća.

 I poplavljenima prijeti rušenje i oduzimanje kuća Izvor: MONDO/Predrag Vujić

Izvor: MONDO/Predrag Vujić

Poreska uprava RS kreće u prinudnu naplatu duga na osnovu poreza na nepokretnosti kroz pljenidbu imovine, blokadu računa i upisa hipoteke na nepokretnosti, a kojeg su oslobođeni samo oni građani koji žive u lokalnim zajednicama koje su donijele posebnu odluku o oslobađanju poreza.

Prema podacima Poreske uprave, zasad su ovu odluku usvojili gradovi Banjaluka i Doboj, te opštine Šekovići, Jezero i Čelinac, što znači da to još nisu učinili Prijedor, Bijeljina, Šamac i drugi gradovi u kojima su bile poplave.

Drugi problem za pojedine poplavljene ogleda se u nemogućnosti legalizacije objekata, a za šta rok ističe u maju 2015. godine, jer su pojedine opštine i gradovi ignorisale gradnju kuća na mjestima gdje po zakonu nije ni smjelo biti gradnje, jer je zemljište bilo podložno klizištima, plavljenju i drugim prirodnim nepogodama, pišu "Nezavisne novine"

Iz Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS više puta do sada su ponovili da gotovo ne postoje šanse za legalizaciju objekata na ovim mjestima te da će u budućnosti biti srušeni.

Procjene Ministarstva govore kako u RS postoji oko 85.000 nelegalno izgrađenih objekata, a da dobar dio od te brojke otpada na kuće izgrađene na neuslovnom terenu.

Kada je riječ o naplati poreza na nepokretnosti, Ivan Vučković, portparol Poreske uprave RS, kazao je za "Nezavisne novine" kako Poreska uprava naplatu vrši na osnovu odluka koje donesu lokalne zajednice te da u onima u kojima građani nisu oslobođeni polaćanja ne mogu biti izuzeti.

"Sačekaćemo da i ostale donesu ovu odluku i tako oslobode građane, jer mi zakon ne možemo da kršimo", kazao je Vučković.

Savo Minić, načelnik opštine Šamac, koja je u maju pretrpjela ogromnu štetu, kaže kako ova lokalna zajednica nije donijela odluku od oslobađanja od poreza, a da to neće ni učiniti, jer ne vidi kakve bi efekte donijela.

"Donošenjem ove odluke ne bi bio napravljen nikakav efekat, osim nekog simultanog dodvoravanja građanima, koji niti daje finansijski efekat niti njima predstavlja kakvu pomoć, a dobili bismo i smanjenje sredstava u budžetu", kazao je Minić, dodajući kako će na narednoj sjednici Skupštine opštine ići sa prijedlogom da poreska stopa iznosi 0,25 odsto.

Iako su imali priliku, ni u Novom Gradu odbornici nisu usvojili posebnu odluku s kojom bi oslobodili poplavljene građane plaćanja poreza, ali su odlukom koja je usvojena u nedjelju ostavili tu mogućnost.

Podsjećamo, porez na nepokretnosti plaća se od 2012. godine, na osnovu poreske stope čiju visinu određuje lokalna zajednica i plaća se dva puta u godini.

Poreski obveznici, vlasnici i suvlasnici nad nepokretnostima u kojim stanuju imaju pravo na umanjenje poreske osnovice za 50 kvadratnih metara za obveznika i po 10 kvadratnih metara za svakog člana njihovog domaćinstva od procijenjene vrijednosti nepokretnosti u kojoj stanuju.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE