Na području opštine Novi Grad nema radioaktivnog zračenja u vazduhu, pokazala su današnja mjerenja u ovom mjestu.
Izvor: Mondo/Dušan Volaš
Mjerenja su rađena na zahtjev Vlade Republike Srpske i opštine Novi Grad zbog informacija da se u susjednoj opštini Dvor u Hrvatskoj, u neposrednoj blizini granice sa BiH, odlaže readioaktivni otpad.
Inspektor za radijacijsku i nuklearnu bezbjednost Almir Lagumdžija rekao je novinarima da vrijednosti ne odstupaju od zračenja koje se radi od 2007. godine.
On kaže da je za detaljnije rezultate potrebno u laboratoriji obraditi uzorke zemlje i vode. Ti uzorci danas nisu uzeti.
"Za te uzorke doći će iz autorizovanih tehničkih servisa, biće urađena analiza koja će dati puno detaljnije rezultate. Ne očekujemo nikakva odstupanja u odnosu na prosječne vrijednosti", rekao je Lagumdžija.
Prema njegovim riječima, vrijednosti detaljnijih mjerenja kasnije će predstavljati nulto stanje za eventualni kasniji monitoring lokacije.
Lagumdžija je naveo da mjerna stanica u Novom Gradu trenutno nije u funkciji, ali da postoje podaci iz ranijih godina.
"Da bi se reklo da postoji povišeno zračenje vrijednosti treba da budu za 50 odsto više od prirodnog zračenja", pojasnio je Lagumdžija.
Načelnik Centra za zaštitu od zračenja Instituta za javno zdravstvo Srpske Jelena Marinković kaže da su prosječne vrijednosti od 0,9 do 1,3, te da bi se kod vrijednosti iznad dva moglo govoriti o povišenom zračenju. "To su prosječne vrijednosti i za područje BiH", rekla je Marinkovićeva.
Ona je napomenula da se, osim na gama stanicama, nekoliko puta godišnje vrše mjerenja i prilikom kontrole izvora zračenja u Domu zdravlja.
Ona je pojasnila da se prije ulaska u Dom zdravlja obavlja mjerenje radi baždarenja instrumenata i da do sada ni takva mjerenja nisu pokazala povišen nivo zračenja u Novom Gradu.