Trećina građana iz marginalizovanih grupa u BiH živi na granici siromaštva ili u ekstremnoj zoni siromaštva, ocijenjeno je u Banjaluci na javnoj debati "Uspostavljanje minimuma socijalne sigurnosti i jednake mogućnosti".
"Važno nam je da marginalizovane grupe dobiju povoljniji socijalni položaj. Sada, kada se provode socijalno-ekonomske reforme, prilika je da se aktivnije odnosimo prema onima koji donose propise i da predlažemo i kreiramo neka rješenja koja će doprinijeti opštem boljitku", naveo je Suzić.
On je dodao da se određene marginalizovane grupe u Republici Srpskoj suočavaju sa niskim i neredovnim socijalnim davanjima, te da se to mora promijeniti zbog kvalitetnije zaštite.
Suzić je naveo da je potrebno i uspostavljanje povoljnijeg odnosa društva prema ovoj populaciji.
"Veliki je problem i zapošljavanje, ali smo svjesni da je to generalno problem društva. Ipak, lica sa invaliditetom treba da imaju jednake mogućnosti za zapošljavanje, ako ne i veće s obzirom da su im potrebe izraženije", istakao je Suzić.
Debati "Uspostavljanje minimuma socijalne sigurnosti i jednake mogućnosti" prisustvovalo je oko 30 predstavnika organizacija marginalizovanih grupa iz Republike Srpske.
Debatu je organizovala Koalicija marginalizovanih grupa "Koma" uz podršku Fondacije za socijalno uključivanje i Inicijative za bolju i humaniju inkluziju u BiH, dok je Savez slijepih Republike Srpske bio tehnički organizator.