• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

OPREZ Prevaranti i dalje šalju lažne mejlove

Autor mondo.ba

Nepoznati hakeri nastavili su da šalju lažne mejlove na adrese građana BiH u kojima se predstavljaju kao njihovi prijatelji i traže novčanu pomoć jer su navodno opljačkani.

Jedan od prevarenih građana je i bankarski službenik R. M. iz Istočnog Sarajeva, koji je hakeru uplatio 1.250 evra, misleći da šalje pomoć jednom klijentu banke u kojoj je zaposlen.

U prijavi datoj policiji R. M. je rekao da je u četvrtak dobio mejl od klijenta S. M. iz Istočnog Sarajeva, u kojem je navedeno da je otputovao u Tursku, gdje mu je ukradena torba u kojoj su se nalazili njegovi lični dokumenti i bankovne kartice. R. M. je u mejlu zamoljen da mu posudi 1.250 evra da bi mogao da se vrati u BiH. Rečeno mu je da novac može da pošalje putem "Vestern juniona", a haker je naveo i adresu u turskom glavnom gradu Ankari, na koju treba poslati traženu sumu.

S obzirom na to da je R. M. lični bankar S. M, povjerovao je da je ovaj u nevolji i istog dana uplatio novac na adresu koja mu je navedena u mejlu. U međuvremenu je blokirao bankovne kartice S. M. radi eventualne zloupotrebe, misleći da su ukradene, piše "Press RS".

"Ko zna koliko bi vremena prošlo prije nego što bi R. M. shvatio da je izvaran da istog tog dana S. M. nije otišao na bankomat da bi podigao novac. S obzirom na to da su mu kartice blokirane, bankomat je automatski zadržao njegovu karticu. Nakon toga je S. M. telefonom pozvao R. M. da vidi u čemu je problem, na šta je bankar ostao šokiran kada je shvatio da ovaj nije u Turskoj, već u Istočnom Sarajevu", naveo je izvor iz policije.

S. M. inače nije prva žrtva ovakvih prevara u BiH. Početkom jula ove godine hiljade građana BiH dobile su lažne

 mejlove u kojima su zamoljeni da uplate od 1.000 do 2.000 evra za pomoć prijatelju sa svoje mejling liste, koji je navodno ostao u Turskoj bez novca i dokumenata. Hakeri bi potom sa naloga koji su hakovali izbrisali sve kontakte i poruke.

Sve osobe kojima su ukradene šifre naloga prethodno su dobile "spam", a koji je bio identičan administratorskom mejlu u kojem je tražena verifikacija lozinke. Nakon toga uslijedio je nestanak svih kontakata. Stručnjaci iz oblasti savremenih tehnologija tvrde da se ovaj vid prevare u svijetu pojavio još prije desetak godina, i da su hakeri na taj način zgrnuli milione evra.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE