Penzija od šesto umjesto od dvjesto maraka. Uskoro će i to biti moguće, tvrdi Darko Lakić, direktor Penzijskog rezervnog fonda RS.
Na proljeće naredne godine, zajedno sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj i najvećim slovenačkim penzijskim fondom, osnovaće prvi dobrovoljni penzijski fond u Srpskoj.
Korisnici će moći da uplaćuju novac u skladu sa mogućnostima, ili će to umjesto njih raditi poslodavci.
“Do sto maraka nije obavezan da plati poreze i doprinose, ukoliko za zaposlenog, na njegov lični račun doprinos u dobrovoljni penzijski fond. Psihološki efekat da vi to ne možete koristiti do određenih godina, vam daje, hajde da kažem neku sigurnost da to nećete možda u određenom trenutku potrošiti”, rekao je Darko Lakić, direktor Društva za upravljanje Penzijskim rezervnim fondom Republike Srpske za ATV.
Ako radnik uplaćuje 50 maraka mjesečno tokom dvadeset godina, penzija će mu biti oko 124 marke. Ako uplaćuje isti iznos dva puta duže, imaće penziju oko 550 maraka. Novac će moći da koristi kada se penzioniše, a biraće da li želi da podigne sve odmah ili da penziju troši u ratama. Ta ideja se uglavnom dopada građanima, koji bi svakako voljeli da pod stare dane imaju koju marku više u džepu. Ipak, ima i onih koji su skeptični.
Ekonomista Zoran Pavlović, ne dijeli mišljenje građana. Dobrovoljni penzijski fondovi u BiH, tvrdi, teško da imaju ikakvu perspektivu. Narod, kaže, jedva krpi kraj s krajem, pa para za dodatne troškove, makar i za ulaganje u budućnost -nema.
“U budžetima porodica i zaradama pojedinaca koji su zaposleni bude slobodnih sredstava kojim bi se moglo ulagati u dobrovoljni penzioni fond”, rekao je ekonomista Zoran Pavlović.
Procjene iz Penzijskog rezervnog fonda su da će za pet godina imati 20 hiljada korisnika. Ipak, sa prosječnom platom u Srpskoj, građani su svjesni da će veće penzije za mnoge ,ipak, ostati nedostižne.