Odbornik NDP Vladimir Mirošljević najavio je da će Klub odbornika NDP/PDP razmotriti sve što se dešavalo u „Toplani“ i podnijeti krivičnu prijavu protiv direktora Miće Milovanovića.
Mirošljević je to izjavio na jučerašnjoj sjednici Skupštine grada i pozvao gradonačelnika Slobodana Gavranovića da zatraži da se ispitaju svi ugovori o nabavkama u ovom preduzeću, te da li postoji zloupotreba položaja rukovodstva „Toplane“.
"Postoje indicije da nešto nije uredu sa vođenjem ovog preduzeća i to bi trebalo da se rasčisti, jer oni troše novac građana Banjaluke", rekao je Mirošljević.
On je ponovio da je na prošlom zasedanju tražio ugovor o kreditu IRB koji je ispravan pa je stopirana isplata, zatim ekološke dozvole za reonske kotlovnice u Kočićevom vijencu i Stračevici, te ugovore na osnovu kojih se poslednjih dana nabavlja mazut, piše "Euroblic".
Gavranović je odgovorio da je Mirošljevićev zahtjev za dostavljanje dokumenata proslijeđen nadležnim službenicima i vjeruje da će ih i dobiti.
On je ponovio da je ovo preduzeće u teškoj situaciji i branio direktora tvrdeći da je doveden u situaciju da se dovija na sve načine da obezbijedi grijanje.
"Dobićete informacije šta se dešava u preduzeću i šta sve ljudi rade samo da bi Banjaluka imala grijanje, čak i po cijenu toga da ih optužuju. Niko nam ne nudi pomoć i izlaz, a nemamo puno izbora. Ili ćemo grejati kako znamo i umijemo, ili ćemo ugasiti grijanje", tvrdi Gavranović.
On smatra da je „Toplana“, koja je u dugu 150 miliona KM, zrela za potpunu rekonstrukciju, te da su već svi zabrinuti za ovo preduzeće.
"Skoro 50 godina niko nije zavirivao u „Toplanu“, samo su puštali da tone i ostavili su nama da to raspetljamo", tvrdi Gavranović.
Sa novom grijnom sezonom na vidjelo su izašle i afere u vezi sa „Toplanom“ i nabavkom mazuta. U Gradskoj upravi prvo je prepravljen ugovor o kreditu IRB od 7,8 miliona KM, za koji je grad bio garant i kojima je trebalo da bude plaćena nabavka mazuta. Vlasnik preduzeća „Higat“ Milorad Mihajlović optužio je Gavranovića da je ispravio ugovor, kako bi on bio taj koji odobrava isplatu novca njegovom preduzeću, a tu dozolu, kako tvrdi, debelo bi mu naplatio.
Mazut nije nabavljen na vrijeme, a zalihe su na izmaku, pa je rukovodstvo „Toplane“ bilo primorano da ga posuđuje od „Ideal petrola“ i „Om kafe“. Osim što se ne zna po kojoj cijeni se gorivo pozajmljuje, analize su pokazale da je riječ o talogu, a ne mazutu. Banjalučani se ponovo truju sumpor-dioksidom, a nabavljene količine su dovoljne za grijanje samo do kraja januara.
"U „Toplani“ se svake nedjelje gasi kotao i u kolicima izvozi mulj koji se nakupi, što je dokaz da se ne loži mazut, nego otpad", tvrdi izvor „Euroblica“.
Direktor „Toplane“ Mićo Milovanović juče nije odgovarao na pozive. Ranije je izjavio da koriste mazut čija je proizvodnja i upotreba dozvoljena u BiH, te da će pozajmljeno platiti manje, nego da su nabavili od “Higata”.