• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Oko 200 Bratunčana spriječilo deložaciju

Autor SRNA

Zahvaljujući podršci 200 okupljenih građana, porodica Božić iz bratunačkog naselja Podčauš danas nije deložirana iz kuće koju je kupila 2004. godine,a koja joj je sudskom odlukom oduzeta jer je navodno prije rata bila prodata drugom licu

Sudski izvršilac i policija Osnovnog suda u Srebrenici nisu mogli da priđu kući i izvrše deložaciju, jer su ih okupljeni građani, i Srbi i Bošnjaci, svojim tijelima spriječili da uđu u dvorište porodice Božić.

Izvršilac Goran Matić, prije odlaska sa lica mjesta, rekao je da deložacija danas neće biti izvršena, ali da će biti ponovo zakazana i da ne može promijeniti sudsku odluku.

Markica Božić, koji je sa suprugom Dušankom i sinom izbjegao iz Hadžića u Bratunac, kupio je kuću sa dvorištem u naselju Podčauš od Omera Mujčića u maju 2014. godine i obavio prevod u svoje vlasništvo, o čemu posjeduje dokumentaciju ovjerenu od nadležnih institucija.

Nakon toga, Božići su renovirali i uredili kuću, koja je tokom rata bila devastirana.

Kada su završili saniranje i uređenje kuće, pojavila se Rušveta Nuhanović, tvrdeći da je njen muž Alija Nuhanović prije rata kupio tu kuću, pa je sudski postupak vođen 11 godina.

Osnovni sud u Srebrenici, na osnovu izjava dva svjedoka, donio je odluku da kuća propada Nuhanovićima, što je potvrdio i Okružni sud u Bijeljini, nakon čega je srebrenički sud donio odluku o deložaciji Božića, iako imaju ovjerene dokumente od nadležnih institucija da je kuća njihovo vlasništvo.

Vodeći dugogodišnji sudski spor, Markica Božić je doživio moždani udar i već duže je nepokretan.

Supruga Dušanka kaže da su kuću kupili tek kada je prodavac prikupio dokumentaciju i uvjerio ih da je on vlasnik te imovine, što je Sud u Srebrenici prihvatio, ovjerio kupoprodajni ugovor i preveo kupljenu imovinu u vlasništvo Markice Božića.

"Mi nemamo kuda. Iz kuće nećemo izaći, jer smo je platili i obnovili. Sve smo uložili u ovu kuću da bismo stvorili uslove za normalan život. Muž je bolestan, sin studira i nemamo sredstava da vodimo sudski proces i dokazujemo da smo prevareni", kaže Dušanka Božić.

Ona pita zašto Nuhanovići do 2004. godine nisu povratili imovinu ukoliko su je kupili i kako im je sud bez ikakvih pisanih dokaza, uz izjave svjedoka, dodijelio imovinu koju je kupila njena porodica.

"Ako su Nuhanovići vlasnici, Sud je morao da utvrdi da je nas prevario prodavac Mujčić, ali i institucije Republike Srpske koje su izdale dokumente da je on vlasnik imovine na osnovu kojih smo mi kupili i preveli kuću i dvorište u svoje vlasništvo, a sada nam je otimaju", ističe Dušanka.

Ona se zahvalila svim građanima koji su danas došli da zaštite njenu porodicu od deložacije.

Dušanka je dala na uvid novinarima rješenje Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove od 18. decembra 2015. godine kojim se poništava rješenje područne jedinice ove uprave iz Bratunca od 2. novembra 2015. godine i nalaže da se ovaj predmet vrati na ponovni postupak i da se obustavi prenošenje vlasništva nad kućom sa Markice Božića na Rušvetu Nuhanović.

To rješenje je dostavljeno i srebreničkom sudu koji je, ipak, zakazao deložaciju, ne uvažavajući rješenje nadležnog republičkog organa za imovinsko-pravne odnose.

Odbornik SNSD-a u Skupštini opštine Bratunac Savo Vulić rekao je Srni da je u ovom slučaju riječ o prevari i pravnom nasilju nad porodicom Božić.

"Oni su imovinu pošteno platili. Posjeduju sve potrebne dokumente koji dokazuju da su vlasnici. Ovo je dokaz pravne nesigurnosti i nefunkcionisanja pravne države, jer se iz kuće deložira nedužna porodica, dok su odgovornosti pošteđeni oni koji su ih prevarili i nesavjesnim radom ili korupcijom omogućili da do prevare dođe", kaže Vulić.

On smatra da prvo treba pravično obešteti porodicu Božić da bi napustila ovu kuću i predala je navodnom prijeratnom kupcu.

"Stotine kuća i stanova u Bratuncu su nakon rata kupljene i sada smo svi nesigurni. Svi koji su kupili imovinu strahuju da li će se pojaviti neko sa svjedocima da tvrdi da je tu imovinu nekada kupio i da im sudskim putem ta imovina bude oduzeta, iako su je pošteno platili", rekao je Vulić.

Prema njegovim riječima, ovim je otvoren proces koji dovodi do pravne nesigurnosti građana i nepovjerenja u rad institucija, odnosno do opravdane sumnje u korupciju u pravosuđu i institucijama koje se bave imovinskim odnosima.

Podršku porodici Božić pružili su predstavnici Boračke organizacije i Organizacije porodica nestalih iz Bratunca, Udruženja "Forum žena", Udruženja raseljenih "Srbi sarajevske regije", Udruženja izbjeglih "Srbi zeničke regije", Udruženja logoraša regije Birač, te Udruženja "Istočna alternativa" Republike Srpske.

Predsjednik udruženja Zeničana Uroš Nedić kaže da su institucije zakazale i da je riječ o sumnjivoj i politički motivisanoj presudi.

"Nismo ovdje došli da se suprostavimo policiji, već da zaštitimo sirotinju jer ne možemo ravnodušno gledati da se porodica sa teško bolesnim članom izbacuje na ulicu i da joj se otima imovina koju je pošteno platila", rekao je Nedić.

Stanojka Tešić iz "Foruma žena" kaže da je ova sudska odluka dovela do potpune pravne nesigurnosti građana uopšte, a ne samo porodice Božić i da će ovo udruženje pružiti pravnu pomoć ovoj porodici kako bi se zaštitila od prevare i otimačine.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE