• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sramota: Porodilje moraju da plate patronažu

Autor mondo.ba

Mame i bebe imaju pravo na besplatne posjete medicinske sestre nakon izlaska iz porodilišta, ali je to pravo najčešće mrtvo slovo na papiru.

Uvođenjem porodične medicine u Dom zdravlja, prestala je sa radom Služba za patronažu. Kućne posjete postale su obaveza porodičnih timova, ali u praksi porodilje i bebe najčešće ne mogu računati na patronažu preko osiguranja.


Tako na Poliklinici na 19 timova porodične, prema svjedočenju mladih roditelja, radi samo jedna patronažna sestra, koja obavlja i druge poslove. Kada nje nema, nema zamjene, piše "Euro Blic".

"Znam da imam pravo na nekoliko besplatinh posjeta, zvala sam Poliklinku, gdje smo registrovani, ali rekli su mi da je sestra na odmoru i da se snalazim sama", kaže Bojana Popadić, koja je dvije posjete sestre iz privatne ambulante platila 30 KM.

Privatnu sestru, i to po preporuci porodičnog doktora, zvala je i Svjetlana Šurlan.

"Nije ni pomenuo sestru iz tima porodične, a ni ja nisam pitala za to. Usluga privatne ustanove je dobra i nije skupa", kaže Svjetlana.

Timovi porodične medicine sa Fondom zdrvstvenog osiguranja RS ugovorili su i kućne posjete, što je potvrđeno i u Službi porodične medicine Doma zdravlja.

Načelnica službe, Kosana Stanetić, kaže da sve osigurane porodilje imaju pravo na besplatne posjete i da je to jedna od najvažnijih usluga.

"Medicinska sestra pregleda majku, savjetuje je o njezi novorođenčeta i podstiče je da doji bebu, obavlja pregled i toaletu bebinog pupka i toaletu rane kod porodilje. Ukoliko primjeti bilo kakvu patološku promjenu konsultuje ljekara", kaže Stanetićeva.

Međutim, u desetak timova porodične medicine nisu baš bili načisto da i ova usluga spada u njihove obaveze. Dešava se i da mlade mame i bebe moraju čekati, jer su sestre zauzete.

Devedesetih je bilo bolje

Najpoznatija banjalučka babica, Nimeta Cerić, koja je porodila 60.000 majki, a od 1997. je u penziji, kaže da se u njeno vrijeme znalo šta ko radi. "Kad su mame izlazile iz porodilišta automatski su bile na spisku u Domu zdravlja, da bi patronažne sestre mogle da ih obilaze, jer je to bila njihova obaveza. Nije trebao nikoga zvati, niti plaćati, one su dolazile same i obilazle sve mame i bebe", kaže Nimeta.

Porodilje koje su uspjele doći na red, zadovoljne su uslugom porodičnog tima, jer su sestre ljubazne i rade svoj posao kakao treba.

 "Pitala sam svoju doktoricu da li imam pravo na patronažnu. Rekla mi je da se javim kad se porodim i dala mi broj od jedne sestre. Dolazila je dva puta i sve je bilo u najboljem redu", kaže Tanja D. Subotić.

Uprkos žalbama pojedinih medicinara, da imaju previše posla, pa ne mogu stići u kućne posete, upućeni samtraju da je ipak u pitanju loša organizacija, a u nekim slučajevima i eskiviranje obaveza.

Tako, u nekim ambulantama, koje imaju ugovorene porodične timove, od pacijenata traže da patronažnu sestru dovoze i odvoze i to u vrijeme kada njoj odgovara.

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

mirjana

Ja sam jedna od porodilja koja je morala dovesti i odvesti patronaznu sestru kada je to njoj odgovaralo i na mjesto gdje joj odgovara. Ranu nije ni pogledala vec je rekla da ako bude nekih promjena odem nadleznom doktoru. Naša stvarnost

MONDO REPORTAŽE