Područje BiH nije toliko specifično po etnocentričnosti - netolerantni stavovi su prisutni više u politici i medijima, a u realnom životu su socijalne distance sve manje, kaže profesor Turjačanin
Tolerancija se ne javlja sama po sebi, već se mora razvijati i u društvu i individualno, smatra profesor socijalne psihologije Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci Vladimir Turjačanin.
Turjačanin kaže da su faktori koji utiču na pojavu netolerancije i stavove sa više predrasuda - nestabilna ekonomska situacija, strah i nepoznavanje drugih.
"Poruka nauke i moja lična poruka mladima jeste da budu otvoreni, da se ne boje upoznavanja, učenja o drugima jer će tako napredovati lično, a napredovaće i društvo kao cjelina", rekao je Turjačanin danas u Osnovnoj školi "Sveti Sava" u Novom Gradu gdje je održao predavanje u okviru okruglog stola "Religija je simbol mira".
On kaže da je škola dobra sredina za razvoj tolerancije, jer mladi mogu da se upoznaju međusobno, a da ne budu opterećeni predrasudama koje možda vladaju u lokalnim sredinama i političkim sferama.
Prema njegovim riječima, istraživanja su pokazala da područje Republike Srpske i BiH nije toliko specifično po etnocentričnosti.
"Netolerantni stavovi su prisutni više u politici i medijima, a u realnom životu su socijalne distance sve manje", kaže Turjačanin.
Direktor škole Marina Ovuka je rekla da će projekat "Religija je simbol mira" trajati oko pola godine, a uz nastavnike uključeni su učenici devetog razreda.
Osim učenika, okruglom stolu su prisustvovali pravoslavni sveštenik Nemanja Vidić, župnik Marko Vidović, efendija Mustafa Ihtijarević, nastavnici, profesori i direktori novogradskih škola.