U Univerzitetsko kliničkom centru RS u Banjaluci danas je obavljena primopredaja dužnosti, te je Vlado Đajić od Mirka Stanetića preuzeo fotelju generalnog direktora, ali i dug ove najveće zdravstvene ustanove koji iznosi 227 miliona KM.
Primopredaja dužnosti obavljena je uz rukovanje i poljupce, a Stanetić je istakao da time žele ukazati da je današnji događaj „kolegijalan i prijateljski postupak“.
„Rijetke su prilike da se dva direktora ne gledaju poprijeko. Nas dvojica nismo taj soj. Ja sam sigurno osoba koja mu neće stavljati klipove u točkove“, podvukao je Stanetić.
On je naglasio da se teško nositi sa finansijskim problemima ove ustanove, a sa kojima tek upoznaje svog kolegu i novog nadređenog.
Đajić nije želio da precizira koliki ukupan dug nasljeđuje od prethodnog rukovodstva, kao ni koje su osnovne smjernice njegov vizije kako da se taj problem riješi.
„Problem je što mi u RS imamo smanjen priliv sredstava u Fond zdravstvenog osiguranja RS, što se direktno prenosi na nas. Od svih bolnica u RS, UKC RS pruža 40 posto zdravstvenh usluga, a dobija 30 posto para“, istakao je Stanetić.
On je dodao da su oni manje od 50 posto novca trošili na plate zaposlenih, kao i da je postignuto da prosječna dužina liječenja bude pet dana, što je evropski standard.
„Uspjesi ustanove su nedvosmisleni. U protekloj godini smo imali 65.000 hospitalizovanih, milion usluga kroz ambulante, što pokazuje nesebičan rad i iskorak u budućnosti. Projekat rekonstrukcije je vidljiv i na dohvat ruke, što je naš apsolutni prioritet. Ne vidim alternativu UKC-u RS. Čekaju nas ozbiljni poduhvati što se tiče rekonstrukcije organizacije, ali i reforme zdravstva. Bio sam ponosan što sam bio na čelu UKC RS, stubu zdravstvenog sistema RS“, kazao je Stanetić.
Istakao je da će on u UKC-u RS nastaviti raditi poslove na koje ga Džajić rasporedi.
Đajić je kazao da je UKC RS danas potpuno drugačiji u odnosu na period prije nego što ga je preuzeo Stanetić.
„U našoj ustanovi svi pacijenti imaće ravnopravan tretman bez obzira na nacionalnu, vjersku, političku ili regionalnu pripadnost. Kao direktor boriću se da pored borbe za pacijente, poboljšam status, ugled i dostojanstvo ljekara i radnika ovog centra. U ovom trenutku radimo analizu stanja i plan za dalje rukovođenje ovom ustanovom“, kazao je Đajić.
Prema zvaničnim podacima kojima raspolaže ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS, ukupna dugovanja u zdravstvenom sistemu RS premašila su milijardu KM.
Najveće neizmirene obaveze ima Fond zdravstvenog osiguranja RS od oko 528 miliona KM, za kojim slijedi Univerzitetsko - klinički centar RS u Banjaluci sa 227 miliona KM.
Devet bolnica duguje 188,7 miliona KM, četiri specijalne bolnice 27,5 miliona KM, šest insitituta i zavoda ukupno 6,4 miliona KM, dok je 54 domova zdravlja zajedno dužno 109,2 miliona KM.