Zavodu za transfuzijsku medicinu RS nedostaju zalihe krvi nulte i B negativne krvne grupe, zbog čega apeluju na građane da daruju dragocjenu tečnost.
Šef Službe za prikupljanje krvi u Zavodu Jasmina Jovanić ističe da situacija nije alarmantna, ali da slijedi ljetni period kada su zalihe krvi smanjene.
"Zalihe krvi se neprestano troše, a ljeti se većina transfuzioloških službi u svijetu susreće sa problemom smanjenog broja doza zbog sezone godišnjih odmora i ljetnog raspusta škola i fakulteta, te povećanog broja saobraćajnih nesreća", istakla je Jovanićeva za Glas Srpske.
Dodaje da su transfuziološke službe obavezne da imaju petodnevne zalihe krvi.
"U periodu godišnjih odmora teško je organizovati akcije jer su ljudi odsutni, a obično je povećana potrošnja krvi jer su češće saobraćajne nesreće. Trenutno najviše nedostaju krvne grupe nula pozitivna, nula negativna i B negativna", rekla je Jovanićeva.
Dobrovoljni davalac krvi može biti svaka zdrava osoba, muškog i ženskog pola, starosne dobi od 18 do 65 godina. Muškarci mogu dati krv svaka tri mjeseca, a žene svaka četiri mjeseca. Da su akcije dobrovoljnog davanja krvi ključne za obezbjeđivanje redovnih i sigurnih doza krvi i komponenti krvi, najbolje znaju u Savezu društava dobrovoljnih davalaca krvi RS.
"U saradnji sa transfuziološkim službama organizujemo akcije dobrovoljnog davanja krvi kako bismo obnovili zalihe dragocjene tečnosti", istakli su u Savezu naglasivši da ne čudi informacija da je nestašica krvi nulte krvne grupe jer je to jedna od najzastupljenijih krvnih grupa na Balkanu, pa se najviše i troši.
U Zavodu za transfuzijsku medicinu RS kažu da akcije darivanja krvi planiraju prema potrebama bolnica, odnosno organizuju se u većem broju prije ljeta kako bi obezbijedili što veće zalihe.
''U svim službama Zavoda se sprovodi otprilike 300 akcija dobrovoljnog davanja krvi. Na godišnjem nivou prikupimo oko 32.000 doza krvi u RS, od kojih se oko 11.000 prikupi u Banjaluci'', rekli su u Zavodu, prenosi Glas Srpske.