Svečanom akademijom i služenjem parastosa na spomen-obilježju poginulim ustanicima u Nevesinju, danas i sutra biće obilježena "Nevesinjska puška".
Ustanak je kod Nevesinja podignut 1875. godine, kao otpor otomanskim vlastima i ubrzo se proširio na cijelu BiH.
Do 1877. godine u Hercegovini i u Bosni trajale su borbe koje će kasnije postati poznate kao Bosansko-hercegovački ustanak.
Ustanike su podržale oružjem i dobrovoljcima Knjaževina Crna Gora i Kneževina Srbija što je dovelo do otpočinjanja Srpsko-turskog rata i nastanka tzv. Velike istočne krize. Posljedica ustanka i ratova koji su vođeni protiv Otomanske imperije bio je Berlinski kongres (1878) na kome su Crna Gora i Srbija dobile nezavisnost i teritorijalna proširenja, dok je Austrougarska na 30 godina okupirala Bosnu i Hercegovinu koja je de jure ostala u sastavu Otomanske imperije.
Najpozntije vođe ustanika bili su: Tripko Vukalović, Mićo Ljubibratić, Maksim Baćović, Lazar Sočica, Pero Tunguz, Jovan Gutić, Petar Pecija Petrović, Golub Babić, Stojan Kovačević i Bogdan Zimonjić.
Program obilježavanja „Nevesinjske puške“ počeće večeras u 20.00 časova svečanom akademijom i obraćanjem zvaničnika u Skupštini Opštine Nevesinje.