Republika Srpska bi uskoro mogla da se suoči sa manjkom školovanih radnika u ugostiteljstvu, jer poslodavci iz inostranstva sve češće mlade konobare i kuvare "rezervišu" još dok su u školskim klupama.
Stopama medicinara, zidara, tesara i keramičara koji su već duže vrijeme na spisku onih koji odlaze u Sloveniju, Njemačku i druge zapadne zemlje, pridružuju se i ugostitelji zbog manjka ovog kadra na tamošnjem tržištu rada, piše "Glas Srpske".
Profesor banjalučke Ugostiteljsko-trgovinske-turističke škole Predrag Tošić ističe da ga gotovo svakodnevno, osim vlasnika restorana iz Hrvatske i Crne Gore, zovu i poslodavci iz Slovenije i Njemačke koji se raspituju za učenike koje bi angažovali odmah nakon završetka škole.
"Potražnja je zaista velika, a nekoliko mojih učenika četvrtih razreda već sada se dogovara o odlasku u Njemačku i Austriju nakon što dobiju diplomu. Oko 30 odsto đaka završnih razreda je izrazilo želju za odlaskom", kaže Tošić i dodaje da većina mladih ide u ugostiteljske objekte čiji vlasnici dolaze iz bivše Jugoslavije.
Ističe da je najveća potražnja za kuvarima i konobarima.
"Za konobarima čini mi se više nego za kuvarima, posebno tokom ljeta, zbog potreba na primorju u susjednim zemljama. Školujemo dva-tri odjeljenja konobara i svi se mogu zaposliti ako žele, tolika je potražnja i kod nas i u inostranstvu", rekao je Tošić i dodao da bi prema nekim informacijama u Sloveniji oko 50 odsto radnika iz ugostiteljstva trebalo ići u penziju do 2020. godine, što će biti prilika za mlade iz RS.