Frilenseri (freelancer) iz BiH odlučili su osnovati udruženje kako bi pomogli jedni drugima oko plaćanja poreza za koji, kako tvrde, Poreska uprava nema zakonsko uporište.
Narednih nekoliko mjeseci očekuje se osnivanje ovog udruženja, jer kako kažu naši sagovornici, žele da uživaju u svim povlasticama i svemu što i drugi radnici u BiH imaju. Naglašavaju da ova država nije mnogo učinila za njih, koliko oni za nju i da su nepravedno optuženi od Poreske uprave u medijima.
“Udruženje bi spojilo sve frilensere u BiH, a ima ih aproksimativno oko 50.000, a cilj je informisati druge frilensere kako da dođu do posla, informisati ih o njihovim pravima, a cilj je i da pomognemo jedni drugima šta raditi kada dođe do problema sa Poreskom upravom”, kaže Ajla Mutabdžić, frilenserka iz Zenice.
Problem je nastao kada je Poreska uprava Federacije BiH u aprilu ove godine donijela izmjene zakona, prema kojima od frilensera traži da porez na dohodak plate retroaktivno od 2015. godine, što oni smatraju besmislenim.
Naime, domaći frilenseri tvrde da nisu protiv plaćanja poreza, ali kategorički odbijaju da porez plaćaju retroaktivno od 2015. godine, kako je to od njih zatražila federalna Poreska uprava.
Mutabdžićeva, koja se bavi onlajn modelingom, ali i predaje engleski jezik za jednu japansku firmu, kaže da su mladi svjesni šta im se zapravo radi ovim postupkom, te da je problem što zakon postoji od 2009. godine, a o obnovi spornog zakona frilenseri FBiH su obaviješteni sad pred izbore.
“Mi nismo protiv plaćanja poreza, ali kako možete oporezovati nešto što nije zanimanje, a frilensing u BiH zakonski nije zanimanje. Protivimo se retroaktivnoj naplati poreza i tražimo da se taj poziv potpuno obustavi, kako bi se naš status mogao regulisati”, kaže Mutabdžićeva.
Prema njenim riječima, status frilensera u BiH nije nikako regulisan a od njih se želi naplatiti porez i to unazad tri godine.
“Problem je što nam prijete krivičnim prijavama, kamatama, samo da što prije dođu do novca, a problem nisu riješili ni suštinski ni zakonski”, kaže ova frilenserka i dodaje da se Poreska uprava suočava sa obrazovanom manjinom koja nije protiv zakona i Poreske uprave.
“Spremni smo na pregovore, ali nismo spremni da nas neko pravi budalom”, kaže naša sagovornica i naglašava da traže da frilenseri u zakonu budu jasno definisani, da vide šta i koliko plaćaju, šta su tačno dužni i kakvi su to obrasci koje trebaju ispuniti.