Naš novinar Siniša Stanić dobitnik je priznanja UN u BiH za novinarski doprinos informisanju i promociji ciljeva održivog razvoja u BiH 2017. godine za turističku priču o Glamoču.
Tim Ujedinjenih nacija u BiH u petak je u Sarajevu dodijelio nagrade za novinarski doprinos informiranju o Ciljevima održivog razvoja u BiH i njihovoj promociji tokom 2017. godine.
Na konkursu je bilo prijavljeno više od 120 novinarskih priča, a novinar Mondo portala priznanje je osvojio za tekst pod naslovom "Glamoč pokreće turističku priču!" koju možete pročitati OVDJE.
Na konkurs su se prijavili 63 novinarke i novinara iz cijele BiH koji su na svim medijskim formatima objavili 121 rad o temama: promocija inkluzije, nediskriminacije, nenasilja, poštivanje različitosti, očuvanje okoliša i sprečavanje klimatskih promjena. Radovi oslikavaju probleme današnjeg društva, ujedno ukazujući i pozivajući na rješenja u svjetlu Ciljeva održivog razvoja/ Agende 2030.
Stručni žiri koji su činili predstavnici medijske zajednice i organizacija i institucija uključenih u implementaciju UN projekata je, zajedno sa predstavnicima UN-a, odabrao najbolje radove iz svih kategorija.
Ceremoniju dodjele nagrada otvorila je Rezidentna koordinatorka UN-a u BiH Sezin Sinanoglu kojoj su se pridružili Geeta Narayan, predstavnica UNICEF-a i predstavnica UNFPA Doina Bologa.
Priznanje za novinarski doprinos informiranju, zaštiti i promociji prava i interesa prisilno raseljenih osoba u BiH, povratnika, izbjeglica, migranata, tražitelja azila, te ljudi bez državljanstva dobila je Global Analitika, za "Djeca izbjeglice su posebno ranjiva grupa, potrebna im je naša pomoć".
Nagradu za novinarski doprinos informisanju, zaštiti i promociji očuvanja okoline dobili su Sanela Habeš, BH Radio 1, za radio prilog o klimatskim promjenama, Siniša Stanić, mondo.ba za "Glamoč pokreće turističku priču!" i Mersiha Drinjaković, analiziraj.ba, Gracija, za "Ima nas tri miliona, a zagađujemo kao da nas je pet puta više".
Priznanje za novinarski doprinos promociji tolerantnog i inkluzivnog društva, ravnopravnosti i sprječavanja diskriminacije dobili su Dragan Bursać za “Treće strijeljanje dječaka Petra iz Konjica” objavljeno na Al Jazeeri Balkans, Ana Kotur-Erkić za “Osobe s invaliditetom progledale zbog motornih pila” objavljeno na diskriminacija.ba, Lidija Pisker, RFE, za “Biti građanin drugog reda – diskriminacija Roma”, Sanel Kajan, Al Jazeera Balkans, za “BiH zanemaruje djecu s poteškoćama u razvoju”, te Aida Hrnjić, Al Jazeera Balkans, za "Kako je država postala vlasnik našeg automobila“.
Prva dobitnica UNICEF Zahvalnice za doprinos promociji i zaštiti prava djeteta u medijima je Lidija Pisker. UNICEF Zahvalnicu dobile su i Dajana Ilić, Adisa Ajdaslić i Ibrahim Sofić.
Specijalno priznanje UNICEF-a dodijeljeno je Ani Kotur Erkić, a dobitnica UNICEF Godišnje nagrade za doprinos promociji i zaštiti prava djeteta u medijima je Edina Nurikić.
Inspiracija i akterka nagrađenog videa novinarke Edine Nurikić, je sjajna djevojčica, talentovana sportistkinja i matematičarka, Ema Agić, koja je inspirisala i UNICEF tim za dodjelu još jedne Zahvalnice.
Da je svako dijete važno potvrdila je i izložba fotografija o djetinjstvu iza rešetaka, koja je postavljena na događaju, čiji su autori štićenici institucija za smještaj maloljetnika u sukobu sa zakonom. Zahvalnica za fotografije je uručena Udruženju Urban.
Kako je istaknuto u završnom dijelu ceremonije autori pristiglih radova mogu da budu ponosni, jer su svojim istraživačkim radom uticali na promociju prava djeteta, i kvalitetniji i bolji život djece u BiH – saopštili su organizatori dodjele novinarskih nagrada.