Takmičenje u organizaciji Vikimedijine zajednice Republike Srpske za najbolju fotografiju pod nazivom "Tragom duše 2018", na koje je stiglo 2.155 fotografija, danas je zvanično zatvoreno.
Od 1. avgusta do 30. septembra više od 50 učesnika poslalo je 2.155 fotografija zaštićenih prirodnih i kulturno-istorijskih dobara koja se nalaze na teritoriji Republike Srpske, saopšteno je iz Vikimedijine zajednice Republike Srpske.
"U oktobru će stručni žiri, koji čine stručnjaci iz oblasti fotografije, arhitekture i masovnih komunikacija, odabrati 20 najljepših fotografija koje će biti predstavljene na svečanoj izložbi 27. oktobra u galeriji Kulturnog centra u Trebinju. Tada će biti proglašene pobjedničke fotografije, čiji će autori biti nagrađeni novčanim nagradama", navodi se u saopštenju.
Ukupan nagradni fond za ovogodišnje takmičenje iznosi 2.400 KM.
Koordinator projekta Bojana Podgorica istakla je da je projekat "Tragom duše 2018" i ove godine ispunio očekivanja kada je riječ o broju pristiglih fotografija i broja učesnika.
"Ove godine je baza multimedijalnog materijala u vezi sa nasljeđem Republike Srpske obogaćena velikim fondom fotografija spomenika o kojima se vrlo malo zna. Zahvaljujući aktivnostima Vikimedijine zajednice Republike Srpske, podršci lokalnih partnera i entuzijazmu pojedinaca, ove godine je fotografisano više od 20 zaštićenih spomenika o kojima nije bilo nikakvih javno dostupnih podataka", rekla je Podgorica.
Ona je navela da će prikupljene fotografije biti iskorištene za ilustrovanje odgovarajućih članaka na Vikipediji koja je u ovom momentu dostupna na 301 jezičkom izdanju.
Uzimajući u obzir to da će na ovaj način spomenici kulture biti trajno sačuvani od zaborava, a nasljeđe i ljepote Republike Srpske biti promovisani širom svijeta posredstvom Vikipedije i ostalih Vikimedijinih projekata, projekat "Tragom duše" je sa pravom prepoznat kao projekat od velikog značaja, kako lokalno, tako i na globalnom nivou, navodi se u saopštenju.
"U okviru uređivačkog maratona kreirani su enciklopedijski članci o dobrima sa spiskova koji su upotpunjeni pristiglim fotografijama. Članci su postavljeni na Vikipediju na srpskom jeziku, ali, u narednom periodu, kroz projekte međunarodne saradnje biće prevedeni i na nekoliko drugih jezika, te biti dostupni na drugim višejezičnim projektima", dodaje se u saopštenju.
U okviru projektnih aktivnosti realizovane su tri foto-ture i jedan uređivački
maraton. Foto-ture su realizovane u opštinama Trebinje, Gacko i Novi Grad.
Projekat je relizovan pod pokroviteljstvom Zadužbine Vikimedije, a u organizaciji Vikimedijine zajednice Republike Srpske.
Projekat su podržali Zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske, turističke organizacije Srpske i Trebinja, Foto kino klub Trebinje, turističke organizacije opština Gacko i Novi Grad, Opštinski odbor Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva "Prosvjeta" Višegrad, Teatar "Scena" Novi Grad, te Srednjoškolski centar "Pero Slijepčević" Gacko.