Komplikovana zakonska procedura je glavni uzrok povremenog nedostatka lijekova u zdravstvenim ustanovama i to je problem koji traje godinama, kažu u Univerzitetsko kliničkom centru Republike Srpske.
"UKC RS ima obezbijeđena finansijska sredstva za nabavku sredstava potrebnih za normalno funkcionisanje ustanove, međutim zbog komlikovanih zakonskih procedura nismo u mogućnosti da ista iskoristimo. Koristimo ovu priliku da po „pedesti put“ upoznamo javnost da ključni problem leži u sprovođenju Zakona o javnim nabavkama BiH od strane Ureda za razmatranje žalbi BiH”, saopšteno je danas iz UKC RS
Kao ilustraciju navode posljednji primjer raspisivanja tendera za nabavku hirurških konaca u decembru prošle godine gdje se na rješenje povodom žalbe, kako kažu, čekalo tri mjeseca umjesto zakonski predviđenog roka od 15 do 30 dana.
''Ovo dovodi UKC RS u situaciju da ne može obezbijediti kontinurano snabdijevanje ovim i sličnim strateškim materijalima iako su blagovremeno preduzete sve mjere i aktivnosti da se predmetna procedura javne nabavke provede u rokovima koji obezbjeđuju kontinuirano snabdijevanje. Neažurnošću ili nečinjenjem drugih organa koji su uključeni u sistem javnih nabavki UKC trpi posljedice na koje u sadašnjim uslovima funkcionisanja Ureda za razmatranje žalbi ne možemo uticati,'' stoji u saopštenju.
Takođe, dodaje se da Ured za razmatranje žalbi BiH ne prepoznaje prioritete u rješavanju žalbi, te se time sve robe kao i medicinska sredstva koja nekome mogu da spasu život zakonski tretiraju na isti način.
Iz ove ustanove podsjećaju da je Univerzitetski klinički centar Republike Srpske najveća zdravstvena ustanova u kojoj se svakodnevno ambulantno zbrine preko 5 000 pacijenata, a bolnički se liječi preko 1000 pacijenata na dnevnom nivou.
"Naša ustanova podržava svaku inicijativu koja će u konačnici dovesti do rješavanja problema ukoliko on postoji i stvaranja boljeg ambijanta za liječenje naših pacijenata. Međutim ne podržavamo javna istupanja pojedinica i udruženja/organizacija koji olako donose zaključke o funkcionisanju najveće zdravstvene ustanove u RS, te obmanjujući javnost, unose paniku među najosjetljivije kategorije stanovništva. Sve tendenciozniji napisi u medijima o nedostatku pojedinih sredstava / lijekova u kojima se okrivljuje rukovodstvo UKC RS su netačne i neprovjerene informacije,'' navode u UKC.
Saopštenje je uslijedilo kao reakcija na dopis organizacije ''Restart Srpska'' u kojem upozoravaju na ''nimalo laku situaciju" na ginekološkom odjeljenju UKC RS gdje, kako se navodi, nedostaju pojedini lijekovi koji su veoma bitni za trudnice (ali i novorođenčad).