• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

''Gornj dio Spreče je mrtva zona''

Autor SRNA

Godinu dana nakon što su hemikalije iscurile iz odlagališta Fabrike sode u Lukavcu i uništile ribu u slivu Spreče, uočeno je prisustvo ribe oko ušća, ali gornji dio ove rijeke je i dalje mrtva zona

 Rijeka Spreča zagađenje Izvor: Mondo/ Goran Sivački
Izvor: Mondo/ Goran Sivački

Član Upravnog odbora Ribarskog saveza Republike Srpske Darko Mitrović je upozorio da, zbog prisustva hemijskog taloga u riječnom koritu, primjerci ribe koji se i nađu u rijeci nisu ispravni za ishranu. 

On je istakao da je u slivu rijeke Spreče dugoročno pričinjen totalni pomor ribe zbog hemikalija koja se puštaju vodu, a, osim hemijske industrije, divlje deponije i šljunkare znatno ugrožavaju riblji fond i u slivu rijeke Bosne.

Mitrović je naveo da je posljednji akcident bio u aprilu prošle godine, kada je zbog hemikalije koja je iscurila iz odlagališta Fabrike sode u Lukavcu pričinjen totalni pomor ribe u slivu rijeke Spreče koja je nekada bila prirodni rezervat.

"Izvršen je totalni pomor plemenitih vrsta ribe - šarana, soma, smuđa, kao i takozvane bijele ribe", izjavio je Mitrović i dodao da je prošlogodišnji pomor stavio tačku i na kontinuirano zagađenje sliva rijeke Spreče.

On je pojasnio da je Spreča, zbog termalnih izvora i konfiguracije terena, za dva stepena toplija od Bosne u koju se uliva, zbog čega je i bila bogata raznovrsnom ribom.

Mitrović kaže da je ugrožen i riblji fond u rijeci Bosni zbog hemijske industrije koja je stacionirana uzvodno, ali i zbog velike koncentracije šljunkara.

"U riječno korito ulaze bageri i kamioni, ispušta se motorno ulje, odlažu se gume i smeće. Mehanizacija uništava riječni tok i normalnu migraciju ribe", upozorio je Mitrović.

On je istakao da nadležni organi nemaju sluha za zahtjeve ribarskih udruženja da se aktivnosti oko eksplatacije šljunka i minerala obustave tokom mrijesta ribe u periodu od marta do aprila.

Mitrović je naveo da je na području Doboja evidentirano 179 divljih deponija, koje se i nakon uklanjanja ponovo stvaraju.

"Veliki dio otpada na kraju završi u vodi, a tome, osim ljudskog faktora, pogoduju visoki vodeni talasi koji kupe smeće sa priobalnih deponija", rekao je Mitrović.

U svijetu sa danas obilježava Dan zaštite životne sredine - 5. jun, koji je utvrđen odlukom Generalne skupštine UN.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 2

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

S10

To je ono što nas truje, kao i aktuelna situacija u BL.....nisu karcinomi od bombardovanja

Sarkozić

Kakva šteta za ovakvu lijepu rijeku ....i istina je da je u njoj bilo zaista mnogo vrsta ribe ...ja sam se uvjerio u toku ratnih zbivanja jer sam tu bio na terenu....ovo su mogli uraditi samo neki bezmozgovići....

MONDO REPORTAŽE