Mala opština na jugozapadu Srpske na dan-dva postala je vijest za koju su svi čuli, a dospjela je i na sajt američke Nacionalne vazduhoplovne i svemirske administracije (NASA). Evo par zanimljivosti o Jezeru...
Ambasador SAD u BiH Erik Nelson uručio je juče načelnici opštine Jezero Snežani Ružičić pismo NASA-e, zvanično objašnjenje da je jedan krater na planeti Mars dobio ime Jezero. Na marsovsko ''Jezero'' sljedeće godine sletjeće jedan američki svemirski ''rover''.
Vijest je objavljena u skoro svim domaćim i regionalnim medijima, a na glavnoj stranici zvaničnog sajta misije NASA na Mars danas stoje tekst i fotografija iz Jezera.
Mala opština u Republici Srpskoj, kao i druge slične, ne proizvodi vijesti baš svaki dan. Smještena je pored nekadašnjeg "Puta AVNOJ-a", danas magistralne ceste M5, između Mrkonjić Grada, Jajca i Šipova. Jezero je prije rata u BiH bilo dio Jajca, a opština je osnovana odlukom Narodne skupštine Republike Srpske u junu 1996. godine.
Po popisu iz 2013. godine tu živi tek oko 1.400 stanovnika.
Stanovništvo, objašnjavaju to i na sajtu opštine, nije moguće podijeliti na urbano i ruralno jer je praktično cijela opština ruralna. Na mjestu gdje se rijeka Pliva polako pretvara u Plivsko jezero, rasprostranjene su mahom kuće, škola, policijska stanica, opština, crkva, džamija, i jedan veliki ribnjak.
Jedan dio naselja nalazi se na ostrvu koje okružuju rukavci rijeke Plive i gdje je prema predanju nekad bila ilirska tvrđava. Danas se tu preko malog mosta ''Meše Selimovića'' dolazi do džamije Sultana Bajazita, jedne od dvije džamije na riječnom ostrvu u Evropi. U blizini, u Vidovdanskoj ulici je crkva posvećena Caru Lazaru, a uzvodno na Plivi trenutno se gradi novi most.
Grb opštine je veoma prost i zanimljiv. Na njemu su brdo, pastrmka i bokserska rukavica.
Brdo simbolizuje Otomalj, 1.054 metra visok vrh strmih strana koji štrči iznad Jezera i koji je uprkos ''špicastom'' izgledu prilično pristupačan pa ga planinari često pohode. S vrha Otomalja pruža se pogled na plivska jezera, a dole u podnožju je malo jezero Đol, omiljeno kupalište i izletište stanovnika Jezera.
Pastrmka se na grbu opštine nalazi zbog pomenutog ribnjaka gdje uzgajaju kalifornijsku pastrmku (obližnja Pliva bogata je i drugim vrstama, potočnom pastrmkom, lipljenom...), a sve je uokvireno u boksersku rukavicu zbog - braće Kačar.
Čuvena sportska porodica sa olimpijskom slavom potiče iz obližnjeg sela Perućica. Tadija Kačar je osvajač srebrnih medalja u boksu na Olimpijskim igrama u Montrealu 1976. godine, kao i na Svjetskom prvenstvu i evropskim prvenstvima. Njegov brat Slobodan postao je olimpijski šampion 1980. u Moskvi, bronzu je osvojio na svjetskom prvenstvu, a ima i titulu profesionalnog prvaka svijeta u boksu. Nenad, sin Tadije Kačara postao je evropski šampion sa Vaterpolo klubom Bečej, a fudbaler i nekadašnji reprezentativac Srbije, Gojko Kačar, sin je Srete Kačara, Tadijinog i Slobodanovog brata.
Jezero ima Skupštinu od 13 odbornika u kojoj je zastupljeno sedam političkih stranaka. "Urbana" legenda kaže da je u Jezeru jedno vrijeme bilo registrovano čak 13 stranaka.
Film o Jezeru osvojio ekološku nagradu u Srbiji
Početkom godine načelnica Ružićić je organizovala prvi sastanak šest žena načelnica opština iz Bosne i Hercegovine kako bi bili pokrenuti zajednički projekti. Jezero stipendira sve studente iz opštine i plaća prevoz učenicima.
Zanimljivo je da je opština pokrivena video-nadzorom, na njenom području uz pomoć MUP-a i Agencije za bezbjednost saobraćaja postavljeno je 17 kamera
Kada su u misiju čuvanja tekovina Dejtona nakon rata na ovo područje stigli vojnici SFOR-a u Jezeru su zaživjele ratno-poratne trgovačke aktivnosti, među njima, posebno popularna bila je prodaja piratskih muzičkih komapkt diskova (CD).
Kafić ‘''ABBA'', nekadašnji "CD šop", nazvan po čuvenoj švedskoj pop grupi i danas radi kao uspomena na to vrijeme.
Malo dalje prema Jajcu, na tzv. "nuli", kuda prolazi entitetska granica između Srpske i Federacije BiH, još možete kupiti CD od trgovaca pored puta.