• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Banjaluka ugostila Bošnjake, bosanske lingviste i istraživače zločina

Najveći grad Republike Srpske danas je bio u znaku Bosne i Bošnjaka. U Banjaluci formiran Savjet potpredsjednika Vlade RS sastavljen od 44 Bošnjaka, promovisan "Rječnik bosanskog jezika", predstavljen "Bosanski atlas ratnih zločina"...

Danas je u Banjaluci formiran Savjet potpredsjednika RS iz reda bošnjačkog naroda, Ramiza Salkića, javlja Fena.

U Savjetu se nalaze 44 stručnjaka, profesora, naučna i kulturna radnika iz cijele BiH, kao i istaknutih Bošnjaka u Republici Srpskoj, koji su dokazani u svojim oblastima, ali i u javnom, naučnom i političkom životu.

Iz Salkićevog kabineta je potvrđeno da će u skladu sa ustavnim nadležnostima potpredsjednika to tijelo davati savjete i pružati podršku potpredsjedniku Republike Srpske, s ciljem unapređenja života Bošnjaka u RS.

Promovisan "Rječnik bosanskog jezika"

Promociji VIII i IX toma enciklopedijskog "Rječnika bosanskog jezika", autora akademika prof. dr. Dževada Jahića, održana je večeras u Banjaluci.

PROČITAJTE JOŠ: Jahićev rječnik - Srbi su "Đikani" i "Genetski četnici"

Jahić je rekao da posao na izradi Rječnika bosanskog jezika u više tomova radi već dvadesetak godina. Javnost, škole i svi drugi, koji su uključeni u oblast jezika, ovim rječnikom će, kaže, dobiti mnogo, gdje se može na bezbroj primjera vidjeti da se radi o jednom naslijeđu, koje treba znano, naučno i kompetentno obraditi.

"Banjaluka je mjesto na kojem izvire negiranje bosanskog jezika i zbog toga je ova promocija važna", ukazao je Salkić.

Predstavljen "Bosanski atlas ratnih zločina"

Prezentacija "Bosanskog atlasa ratnih zločina 1992.-1995". u organizaciji Istraživačko-dokumentacionog centra iz Sarajeva, Mreže za izgradnju mira, "Oštre nule" i Foruma ZFD BiH takođe je održana večeras u Banjaluci.

Direktor Istraživačko dokumentacionog centra Sarajevo Mirsad Tokača rekao je da je ovo borba za jedan potpuni drugačiji pristup suočavanja s prošlošću.

Nakon Bosanske knjige mrtvih, istraživanja ljudskih gubitaka i popisa žrtava rata, ulazi se, pojasnio je Tokača, u jednu novu fazu, u kojoj žele da sve što su radili učine potpuno javnim i transparetnim te izlože kritici javnosti.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE