• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mektić o migrantskoj krizi: ''Nije moralo eskalirati''

Autor SRNA

Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara u tehničkom mandatu Dragan Mektić izjavio je da je, s ciljem boljeg rješavanja pitanja migrantske krize u BiH, potrebno formirati centralizovani operativni štab.

 Dragan Mektić migrantska kriza Izvor: MONDO/ Vedran Ševčuk

U štabu bi bili zastupljeni predstavnici svih nivoa vlasti.

Mektić je rekao da migrantska kriza u BiH nije morala ovako da eskalira, navodeći kao primjer susjedne zemlje u kojima, kako je ocijenio, migrantska kriza i nije neki poseban i ozbiljan problem jer tamo postoje centralni organi koji se bave tim pitanjem, te donose odluke koje se "spuštaju" i realizuju na svakom nivou.

"Međutim, ovdje u BiH to predstavlja neku vrstu nerješivog problema zato što smo mi zemlja koja funkcioniše na bazi konsenzusa i koordinacije", rekao je Mektić na današnjoj konferenciji za novinare u Sarajevu.

Možda će vas zanimati

On je ocijenio da BiH, ovakva kakva je danas, nije u stanju da se "nosi" ni sa jednom bilo kakvom ozbiljnom krizom, dodavši da ilegalni migranti u BiH ulaze i prelaze njenu granicu i zbog jako puno unutrašnjih slabosti u BiH.

"Međutim, kada uđu, bez obzira što su nezakonito ušli, na njih se primjenjuje konvencija UN o zaštiti migranata i mi im moramo obezbijediti humani tretman", rekao je Mektić.

On je dodao da je svim migrantima namjera da idu u Zapadnu Evropu, da njih 95 odsto u BiH iskaže namjeru za podnošenje zahtjeva za azilom i time legalizuje svoj boravak na 14 dana, a od toga pet odsto to zaista i učini, dok nijedan takav postupak nije završen jer su oni nakon toga "nestali iz BiH".

Prema Mektićevim riječima, na sastanku u julu u Briselu, kojem su prisustvovali i predstavnici vlasti Unsko-sanskog kantona /USK/, te Bihaća, koji su najviše pogođeni migrantskom krizom, zatraženo je da se na prostoru ovog kantona obezbijedi prostor za izgradnju još jednog prihvatnog centra, ali da to nikada nije urađeno.

Mektić je dodao da nije ispoštovan ni zaključak iz Brisela da se unutar BiH obezbijedi jedna lokacija za smještaj migranata.

MONDO PRILOG IZ BIHAĆA:

-
Izvor: Mondo.ba

"Uslov je bio da to budu opštinski, kantonalni, entitetski ili državni objekti", rekao je Mektić, navodeći da je uprkos tom dogovoru USK ponudio kao rješenje Medeno polje, gdje je objekt istog vlasnika koji je i vlasnik hotela "Sedra", koji je takođe adaptiran za smještaj migranata.

On je istakao da se ne mogu od jednog čovjeka uzeti dva objekta i davati mu po 80-90 hiljada evra mjesečno i pozvao Unsko-sanski kanton da ponudi lokaciju u državnoj svojini za smještaj migranata.

Mektić je rekao da je identifikovano nekoliko lokacija unutar BiH, među kojima i kasarna u Semizovcu, kraj Sarajeva, koje bi vrlo brzo mogle biti adaptirane za zbrinjavanje migranata, ali da nije dobijena saglasnost lokalnih zajednica za to.

On je dodao da je u Briselu zaključeno da će EU poslati svog eksperta koji će u Ministarstvu bezbjednosti pratiti situaciju u vezi sa migrantskom krizom u BiH i da je moguće da je ovih dana imenovano lice koje će raditi taj posao.

Ministar bezbjednosti u tehničkom mandatu naglasio je da ne zna ko je "izmislio" prihvatni centar Vučijak i da su migranti tamo smješteni bez saglasnosti Operativnog štaba na nivou BiH, zbog čega je i izostala instutucionalna pomoć.

Mektić je naveo da zbog toga što je budžet BiH godinama na istom nivou nije moguće izdvojiti viša sredstva za kadrovsko jačanje Granične policije ili za neke druge institucije.

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE