Trebinjskom operativnom centru podneseno je oko 60 prijava za štetu čiji je uzrok olujni vjetar protekle noći, a na otklanjanju posljedica angažovano je oko 50 ljudi, rekao je direktor Javne ustanove "Ekologija i bezbjednost" Stevan Beka
Bekan je istakao da su ovo prijave podnesene do 14.00 časova i da se najviše, njih 21, odnosi na štetu na kućama, dok se 18 odnosi na štetu koju je olujni vjetar napravio na krovovima i haustorima stambenih zgrada.
Prema njegovim riječima, evidentirane su i četiri prijave štete koja je nastala na objektima Centra za informisanje i obrazovanje, Muzeja Hercegovine, Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske i Carinske kancelarije Trebinje.
"Polomljeno je i 15 saobraćajnih znakova, a vjetar je iščupao i sedam većih stabala drveća. Oštećena su i dva automobila", naveo je Bekan.
On je istakao da je veća materijalna šteta prijavljena na jednom stambenom objektu u naselju Tini, gđe je vjetar u potunosti ispomjerao crijep na krovu.
Radnici angažovani na otklanjanju štete prouzrokovane olujnim vjetrom na terenu su od ranih jutarnjih časova, a u toku je i obilazak svih domaćinstva koja su prijavila štetu na svojim objektima.
Od jutros su na terenu radnici Komunalnog preduzeća, Javne ustanove "Ekologija i bezbjednost", "Elektro-Hercegovine", preduzeća "Radnik", te pripadnici Teritorijalne vatrogasne jedinice Trebinje, dobrovoljnih vatrogasnih društava iz Lastve, Jasena i Popovog polja.
Na terenu su i članovi Sportskog ribolovnog društva Trebinje i civilne zaštite "Hidroelektrana na Trebišnjici", kao i brojni građani koji samoorganizovano otklanjaju posljedice olujnog vjetra na objektima, parkinzima, zelenim površinama ispred objekata u kojima žive.
Građani mogu da prijave štetu na telefonski broj 121 Gradskog operativnog centra.
Tokom protekle noći jaki udari vjetra na području Trebinja dostizali su i do 100 kilometara na čas.