Prve osobe koje su iz inostranstva ušle u Bosnu i Hercegovinu upućene su večeras u karantin u Gradišci, u kojem će biti smještene narednih 14 dana.
U pitanju je nekoliko državljana BiH te stranaca, a na mjeru karatina pojedini su reagovali negodovanjem, prenosi Fena.
Karantin je namijenjen za one koji ulaze u Bosnu i Hercogovinu iz zemalja zahvaćenim koronavirusom ili prekrše mjere izolacije.
Svi koji uđu u BiH, odnosno u ovom slučaju na prostor entiteta RS, ići će u karantin, a zdravstveni radnici će raditi trijažu i osobe za koje se procijene da je potrebno ostaće u karantinu.
Osobe za koje se procijeni da bi ostanak mogao da našteti njihovom zdravstvenom stanju, biće u karantinu dok im se ne obezbijedi prevoz prema domu zdravlja u njihovoj lokalnoj zajednici.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić obišao je večeras karantin i za RTRS rekao da kućna izolacija u suštini predstavlja mjeru bez nadzora, dok je karantin izolacija pod nadzorom.
"S obzirom da smo imali u prethodnom periodu veoma neozbiljne građane, prije svega onih iz inostranstva, morali smo posegnuti za ovakvim mjerama", rekao je Šeranić za RTRS.
Naveo je da se restriktivnije mjere moraju uvesti i da je i Srpska krenula u tom pravcu.
"Obezbjeđena je i ishrana, ovo su pristojni uslovi, osnovni životni, grijanje, mokri čvorovi, ishrana....Tim ljekara je iz okolnih Domova zdravlja koji će raditi u 12-očasovnim smjenama", rekao je Šeranić.
Istakao je da se sve radi u cilju da se spriječi pandemija.
"Imamo namjeru da osjetljive kategorije smjestimo u čvrsti objekat, majke sa djecom, trudnice, invalide", istakao je ministar i dodao da nema informaciju za Federaciju BiH da li će i tamo krenuti sa radom karantin na prelazima.
"Naša nadležnost je Republika Srpska, mi jednostavno ne smijemo da čekamo", poručio je Šeranić.
Pogledajte šta je ekipa MONDO portala zabilježila prije nekoliko dana u Gradišci: