Stručni tim sastavljen od sedam doktora i specijalista iz raznih oblasti medicine priprema novi opširan protokol za liječenje pacijenata sa COVID-19 infekcijom u Republici Srpskoj.
Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS je ovu ekspertsku grupu imenovalo 26. marta ove godine sa ciljem izrade smjernica za liječenje i terapiju, te sagledavanje i analizu međunarodnih iskustava.
Do sada su izdali dva priručnika, jedan kratki za liječenje pacijenata, te drugi za sprovođenje stomatoloških intervencija kod osoba pozitivnih na novi korona virus.
- Trenutno je u toku izrada opširnog protokola za liječenje pacijenata sa COVID-19 infekcijom od strane ekspertske grupe – potvrđeno je za Mondo na Medicinskom fakultetu u Banjaluci.
U timu koji analizira i daje preporuke kako i čime liječiti pacijente oboljele od korona virusa u Republici Srpskoj, su dekan Medicinskog fakulteta u Banjaluci i specijalista kliničke farmakologije Ranko Škrbić, specijalista infektologije Antonija Verhaz, supspecijalista intenzivne terapije Peđa Kovačević, specijalista kliničke mikrobiologije Maja Travar, specijalista kliničke farmacije Tijana Kovačević, zatim specijalista pulmolog intenzivista Ognjen Gajić sa „Majo Clinic“ iz Minesote, te Mijomir Pelemiš specijalista infektologije i kliničke farmakologije sa Medicinskog fakulteta u Beogradu.
U prvom kratkom prokolu za liječenje pacijenata u RS koji su izradili, napominje se da trenutno ne postoji nijedan lijek čija primjena je odobrena za liječenje oboljelih od COVID-19, te se njihove preporuke baziraju na dokazima iz literature koji su do danas dostupni.
Precizirane su terapije i lijekovi koji se daju osobama u izolaciji sa blagom kliničkom slikom, zatim kod onih koji su hospitalizovani, kao i kod pacijenata koji imaju više udruženih oboljenja ili su stariji od 60 godina. Podvučeno je da se, kod svih pacijenata koji imaju i najmanje znakove zapaljenja pluća, liječenje mora odmah započeti.
-U toku je više kliničkih studija koje ispituju efikasnost „favipiravira“ kao potentne antivirusne terapije za COVID-19 – istakli su stručnom timu Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS.
Podsjećamo, određena istraživanja i testiranja su pokazala da lijek „favipiravir“ skraćuje liječenje blažih oblika bolesti sa 11 na četiri dana. Lijek postoji na tržištu Japana već više godina, a kineski naučnici su ga primijenili na liječenje zaraženih korona virusom.
-Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je zvanično odobrila korišćenje nesteroidnih antiinflamatornih lijekove u toku infekcije sa COVID-19 (ibuprofen, diklofenak). Pacijent se smatra izliječenim ukoliko su dobijena dva uzastopno negativna nalaza u roku od 24 sata – podvukli su u ekspertskom timu u Republici Srpskoj.