Britanska agencija Rojters objavila tekst o arhitekturi socijalističke Jugoslavije za koju navodi da je sada vrlo popularna među korisnicima Instagrama.
Zgrade nastale u vrijeme Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ) i dalje fasciniraju mnoge. Britanska agencija Rojters objavila je na svom Twitter nalogu seriju fotografija građevina iz Beograda, nastalih u vrijeme nakon Drugog svjetskog rata, a za koju navodi da je sada veoma poularna među korisnicima društvene mreže Instagram.
"Brutalni relikti Jugoslavije", naslov je ove serije fotografija, koja ističe da je "brutalizam" bio izuzetno popularan stil u arhitekturi između 50-ih i 60-ih godina prošlog vijeka u istočnoevropskom bloku, s tim da se jugoslovenski stil donekle razlikovao od drugih zemalja koje su pripadale ovom bloku, u namjeri da napravi svoj identitet "između Zapada i Istoka".
FOTOGRAFIJE
Socijalistička arhitektura bivše Jugoslavije HIT na Instagramu (FOTO)
Zgrada u blizini Pančevačkog mosta
Ilustracija
25. maj na Dorćolu
Centar Sava na Novom Beogradu
Zapadna kapija Beograda, Zgrada "Geneks"
Ilustracija
Novi Beograd blokovi
Blokovi, Novi Beograd
Istočna kapija Beograda, zgrade "Rudo"
Prazne ulice Beograda.
default
Blok 45 izgrađen je u periodu od 1968. do 1972. godine, a prostire se na oko 62 hektara površine prostora. Prostor na kome se nalazi Blok 45 bio je ne tako davno predeo sa velikim brojem močvara, koje su neposredno pre izgradnje bloka isušivane i nasipane.
Prostor iza Bloka 45, osim nasipa koji štiti blokove od poplava ima bitnu ulogu i glavni je razlog opstanka velikog broja ptica i drugih životinja na ovom prostoru.
Zapadna kapija grada, zgrada Geneksa, Novi Beograd
Čuveni njujoški muzej MoMA (Muzej modernih umjetnosti) je još 2018. godine priredio izložbu posvećenu upravo ovom arhitektonskom stilu, pod nazivom: "Betonska utopija: Arhitektura u Jugoslaviji od 1948. do 1980. godine".
"Arhitektura nastala u tom periodu - od nebodera građenih u stilu međunarodne prakse do brutalističkih 'društvene kondenzatora', manifestovala je radikalnu raznolikost, hibridnost i idealizam koji su karakterisali i samu jugoslovensku državu", naveo je MoMA u pamfletu koji je pratio izložbu.
Pozicionirana između kapitalističkog Zapada i socijalističkog Istoka, Jugoslavija je izbjegla hladnoratovsku podjelu izborom 'trećeg puta', kao jedna od vodećih zemalja Pokreta nesvrstanih, koji je osnovan 1961. godine i formalno nije pripadao nijednom bloku. Vlasti, predvođene Josipom Brozom Titom, koristeći elan u društvu (takozvane "Omladinske radne akcije"), započele su ubrzanu modernizaciju i izgradnju, u cilju privrednog razvoja, unapređenja svakodnevnog života građana i afirmisanja raznovrsnosti kultura u regionu. Država je proširila te napore i izvan granica, unapređujući urbanizam i izgradnju širom zemalja u razvoju, posebno nesvrstanih zemalja u Africi i na Bliskom Istoku.
"Jugoslovenske arhitekte odgovorile su na kontradiktorne zahtjeve i uticaje razvojem posleratne arhitekture koja je podjednako bila na liniji, ali se i razlikovala od pristupa koje je bilo moguće vidjeti u ostatku Evrope i šire", objavio je njujorški muzej.
Nekoliko objekata i danas izaziva pažnju turista i posjetilaca glavnog grada Srbije. Prije svih Geneks kule i Palata Srbija (nekada Palata federacije i SIV), koja je ugostila mnoge velike državnike, poput američkih predsjednika Ričarda Niksona i Džeralda Forda, sovjetskih lidera Nikitu Hruščova, Leonida Brežnjeva, potom predsjednika Rusije Vladimira Putina... Svaka bivša republika Jugoslavije imala je svoj salon u Palati, a centralni je nosio naziv "Jugoslavija".
Izvor: MONDO / Marko ČavićOsim ovih zgrada,posebnu pažnju i dalje izazivaju spomenici nastali u komunističko (socijalističko) vrijeme.
POGLEDAJTE FOTOGRAFIJE
Socijalistička arhitektura bivše Jugoslavije HIT na Instagramu (FOTO)
Spomenik žrtvama fašističkog terora u BIhaću, koji podseća na spomenike drevnih Inka.
Spomenik u Čačku.
Spomenik u Kruševcu.
Kadinjača
Kadinjača
Spomenik u Prijepolju
Spomenik u Prijepolju
Prijepolje
Tjentište
Tjentište.
spomenik na Trebjesi (Nikšić)
Titova pećina - Drvar
Titova pećina - Drvar
partizansko groblje
spomenik Prvoj partizanskoj eskadrili
Muzej Prvog zasedanja AVNOJ-a
Partizansko groblje
Partizansko groblje
Jasenovac
Jasenovac
Spomenik na Kosmaju.
Šumarice, Kragujevac
Šumarice, Kragujevac
Šumarice, Kragujevac
Kozara
Kako zaboraviti i čuveni "crveni kiosk" u kojem su se prodavale viršle i jogurt? Ovaj kiosk je prije 50 godina dizajnirao Slovenac Saša Mehtig. Dizajn je uvršten i u Muzej moderne umjetnosti u Njujorku.
FOTOGRAFIJE
Pročitajte i ovo
-
Region
| 03.11.2019.
Najveća zgrada u Srbiji: Kao u košnici - ovdje živi 3.500 ljudi (VIDEO)
2 -
Stil
| 28.09.2019.
Bila jednom jedna vila... (FOTO)
3 -
Kultura
| 25.07.2019.
Ovo možda niste znali o Banskom dvoru FOTO, VIDEO
1 -
Region
| 26.09.2018.
Tito(V)grad (VIDEO)
0