Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske reagovao je danas na tvrdnje koje su lider PDP-a Branislav Borenović i poslanik ove stranke Draško Stanivuković iznijeli na pres konferenciji govoreći o nabavci respiratora u RS.
Kao što smo objavili, iz PDP-a su istakli da su respiratori u RS nabavljani po cijeni od 157.312 KM i da je to najskuplja cijena u regionu.
U FZO RS tvrde da se radi o “političkim pričama koje su instruisane malim političkim ambicijama u cilju da se uznemiri javnost plasirajući netačne i malipulatorske informacije”.
"Nakon olako plasiranih neistina ti isti političari će se sakriti u svoju mišiju rupu u kojoj su i bili za vrijeme pandemije virusa korona i kada se cijeli svijet i Republika Srpska suočila sa borbom za zdravlje svakog pojedinca", saopšteno je iz FZO RS.
S toga su iz FZO RS javno objavili sve podatke o nabavci respiratora za potrebe zdravstvenog sistema, u kojem se objašnjava da je ovaj fond po nalogu Republičkog štaba za vanredne situacije ugovorio 165 respiratora različitih modela i konfiguracija.
"Za sve ugovorene respiratore postoji preporuka zdravstvene struke, tačnije mišljenje Univerzitetsko – kliničkog centra RS da je riječ o medicinskim aparatima koje ispunjavaju sve standarde kvaliteta i da su namjenjeni za liječenje pacijenata na intezivnoj njezi. Situacija je nalagala da se brzo reaguje i Fond je od više provjerenih izvora kako u Кini, tako i u drugim zemljama stupio u kontakt da obezbjedi nabavku medicinske i zaštitne opreme, te smo preko ovlaštene firme kao tehničke podrške uspjeli da nabavimo respiratore i o tome smo već prije više od mjesec dana obavjestili javnost", saopšteno je.
Ističu da su bili među prvim institucijama koja je javno objavila šta je sve nabavljeno i koji su privredni subjekti preko kojih je nabavljena medicinska i zaštitna oprema u cilju sprečavanja širenja virusa korona.
Кonkretno, kada je riječ o cijenama, iz FZO RS ističu da se radi o 85 respiratora - prenosivi sa pripadajućim kolicima, JX100 su ugovoreni po cijeni od 49.500 КM bez PDV-a, zatim o 30 respiratora pneumatski električni – Boarav 5000 D ugovoreni po cijeni od 66.700 КM bez PDV-a, te 50 ventilatora za intezivnu njegu – VG 70 ugovoreno po cijeni od 134.455,12 КM bez PDV- a, uz ocjenu da se radi o najkvalitetnijem modelu respiratora koji je u tom trenutku bio dostupan na svjetskom tržištu, ali i kod dobavljača.
"Ono što odgovorno možemo da tvrdimo da je Fond i u pandemiji virusa korona nastojao da uz maksimalno racionalno i efikasno trošenje javnih sredstava da za zdravstveni sistem obezbijedi one aparate koji zadovoljavaju standarde kvaliteta, a da se pri tome obezbijedi i najbolja ekomonska ponuda u datom trenutku i datim okolnostima", dodali su.
Navode i da su se zbog eksplozivnog širenja virusa korona u svijetu, sve zemlje okrenule ka Кini kao jednom od najvećih svjetskih proizvođača respiratora i zaštitne opreme, a otežavajuća okolnost bila je i zabrana Evropske unije za izvoz medicinske opreme za zemlje koje nisu članice EU.
"Primjera radi, respiratori sa potrošnim materijalima prije pandemije u kineskim tvornicama su se mogli nabaviti po cijeni od 16.000 dolara, a u jeku pandemije nabavna cijena je „narasla“ i do 70.000 dolara u zavisnosti od vrste respiratora, prema informacijama koje je Fond dobijao od fondova u okruženju, ali i drugih institucija koje su za vrijeme pandemije nabavljale ovu robu. Čak su se referentni naučni članci, poput Petersonovog instituta za međunarodnu ekonomiju bavili ovom tematikom i istakli da je cijena resopiratora i hiruških maski u odnosu na januar 2020. godine u martu čak utrostručena", saopštili su iz FZO RS.
Objašnjavaju da je “nemoguće u jeku epidemije kada cijeli svijet nabavlja jednu te istu robu porediti cijene koje su bile prije epidemije, ili kada se medicinska oprema nabavlja u normalnim okolnostima”.
"Isto tako, postoji veliki broj respiratora različitih modela i konfiguracija i svaki od njih ima cijenu koja je različita i zavisi o kom modelu i specifikacijama je riječ. Dakle, Fond je uz maksimalnu odgovornost i racionalnost trošenja javnih sredstava pristupio zadatku koji je pred nama bio postavljen, a kao rezultat imamo činjenicu da je zdravstveni system u periodu iza nas funkcionisao, bez većih posljedica po sistem i zdravlje ljudi. Tako da su sve odluke bile motivisane isključivo opštim interesom i željom da se na najbolji mogući način zaštiti zdravlje svakog pojednica", zaključili su iz FZO RS.