• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BiH: U prvom kvartalu prijavljena 4.444 ilegalna migranta

Autor SRNA

Službi za poslove sa strancima u BiH, u prvom kvartalu ove godine prijavljena su 4.444 ilegalna migranta, što predstavlja povećanje od 20 odsto u odnosu na isti period prošle godine, kada je prijavljeno ukupno 3.597 migranata.

 BiH: U prvom kvartalu prijavljena 4.444 ilegalna migranta Izvor: Vedran Ševčuk, mondo.ba

Ova brojka odnosi se na pojedinačne informacije Ministarstva bezbjednosti o stanju u oblasti migracija u BiH za prvi kvartal ove godine koje je danas usvojio Savjet ministara.

Najveći broj ilegalnih migranata u prvom kvartalu ove godine bili su državljani Pakistana (1.233 ili 27,7 odsto), Avganistana (1.056 ili 23,8 odsto), Maroka (800 ili 18 odsto), Iraka (282 ili 6,3 odsto) i Egipta (210 ili 4,7 odsto), saopšteno je iz Savjeta ministara.

Možda će vas zanimati

U Informaciji za mart 2020. godine navedeno je da je Službi za poslove sa strancima prijavljeno 1.540 ilegalnih migranata, što je smanjenje za 23 odsto u odnosu na februar, odnosno smanjenje za 15 odsto u odnosu na mart 2019. godine.

Namjeru za podnošenje zahtjeva za azil iskazalo je 1.450 lica, a zahtjev za azil podnijela su 23 lica.

U februaru su evidentirana 2.002 ilegalna migranta, što je povećanje od 122 odsto u odnosu na januar, kada su registrovana 902 ilegalna migranta, kao i povećanje za 90 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine.

Smanjenje broja ilegalnih migranata u martu u odnosu na prva dva mjeseca ove godine rezultat je mjera koje su, osim BiH, preduzele zemlje na zapadnobalkanskoj ruti s ciljem sprečavanja i suzbijanja širenja virusa korona, navodi se u saopštenju.

Osim toga, nadzor granica na migrantskoj ruti pojačan je i zbog situacije na spoljnim granicama EU s Turskom, koja je obilježila kraj februara i početak marta 2020. godine.

Savjet ministara je, na prijedlog Ministarstva bezbjednosti, donio Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o formiranju Koordinacionog tijela za pitanje migracija.

Članovi Koordinacionog tijela biće predstavnici ministarstava bezbjednosti i spoljnih poslova, Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice, te Službe za poslove sa strancima, Granične policije i Agencije za istrage i zaštitu.

Koordinacionim tijelom predsjedavaće pomoćnik ministra u Sektoru za azil Ministarstva bezbjednosti Marijan Baotić.

Kada Koordinaciono tijelo zasjeda kao Operativni štab za pitanje migracija, u njegov sastav ulaze i predstavnici ministarstava odbrane, finansija i trezora i civilnih poslova, te Tužilaštva BiH.

Savjet ministara podržava napore i aktivnosti Ministarstva odbrane na implementaciji "Perspektiva" programa tranzicije i zbrinjavanja otpuštenog personala i "Preventiva" projekta zaštite mentalnog zdravlja i psihosocijalne asistencije u Ministarstvu odbrane i Oružanim snagama BiH, zaključeno je na današnjoj sjednici, nakon što je Savjet ministara upoznat o Informaciji Ministarstva odbrane o implementaciji ovih programa u 2019. godini.

U saopštenju se napominje da Ministarstvo odbrane već šest godina uspješno sprovodi vlastiti "Perspektiva" program tranzicije i zbrinjavanja vojnog osoblja otpuštenog u skladu sa Zakonom o službi u Oružanim snagama, a usljed ograničenja godina starosti i dužine vojne službe.

Za realizaciju višegodišnjeg "Perspektiva" projekta od 2016. do 31. decembra 2019. godine utrošeno je ukupno 366.971 KM za asistenciju 128 otpuštenih lica.

Ovo ministarstvo sprovodi i "Preventiva" projekat koji je usmjeren na izgradnju i jačanje kapaciteta u oblasti zaštite mentalnog zdravlja i psihosocijalne asistencije pripadnika Ministarstva odbrane i Oružanih snaga BiH. 

Pročitajte i ovo

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE