• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sve je na građanima: BiH je sada u ''švedskom modelu'' borbe protiv korone

Autori mondo.ba Autori Klix.ba

Federacija BiH trenutno sprovodi tzv. švedski model kada je riječ o borbi protiv koronavirusa, rekao je član Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva Goran Čerkez. Kaže da su restriktivne mjere ukinute, i sad se očekuje da građani poštuju preporuke.

 koronavirus u bih švedski model Izvor: Vedran Ševčuk/MONDO

S obzirom da je slična situacija i u Republici Srpskoj, može se reći da je u oba entiteta sada sve na građanima.

"Mi smo još uvijek u prvoj fazi i trenutno povećanje broja zaraženih nije drugi udar. Ono što smo restriktivnim mjerama uradili je sprečavanje velikog udara i masovnog obolijevanja, što bi dovelo do nemogućnosti funkcioniranja zdravstvenog sistema i do velikog priliva pacijenata. Restriktivne mjere su spriječile scenarije Italije, Španije, Engleske, Belgije...", rekao je Čerkez za Klix.ba.

Možda će vas zanimati

Dodaje da je period restriktivnih mjera u martu i aprilu korišten za podizanje svijesti javnosti o načinu efikasne zaštite, poput držanja fizičke distance, nošenja zaštitnih maski i redovnog pranja ruku i za pripremu zdravstvenog sistema da primi veći broj oboljelih.

"Restriktivne mjere jesu skinute i sada se očekuje od građana, koji su trebali za dva mjeseca primiti sve informacije, da se ponašaju u skladu s preporukama, a tri su ključne - distanca i zaštitne maske unutar objekata te povećana lična higijena", dodao je.

Čerkez ističe da je ovo najsličnije švedskom modelu, jer je baziran na svijesti ljudi, a ne na restrikcijama.

"Iako su Šveđani imali veliki broj umrlih osoba starijih generacija, mi smo se fokusirali na to da posebno zaštitimo mlađe i starije osobe, jer znamo da su hronični bolesnici i stariji posebno na udaru", kazao je.

Podsjećamo, Republički štab za vanredne situacije Republike Srpske je juče apelovano na građane da se dosljedno pridržavaju svih propisanih higijenskih mjera zaštite od virusa korona, koji se, prije svega, odnose na nošenje zaštitne maske u zatvorenim javnim prostorima, poštivanje fizičke distance od dva metra, te dezinfekciju prostora, s obzirom da je proteklih dana povećan procenat zaraženih novim virusom korona, u odnosu na broj testiranih uzoraka.

Na pitanje da li zdravstveni sistem u FBiH može izdržati tzv. švedski model i povećanje broja zaraženih, Čerkez odgovara da iz tog razloga epidemiološke službe moraju pratiti da ne dođe do eksplozije i moraju znati koja je granica i kakve mjere poduzimati.

"Sada smo u sistemu gdje najveću ulogu igra svijest. Ako dođe do masovnijeg obolijevanja na lokalnom nivou, onda će se morati provoditi restrktivnije mjere u tim lokalnim zajednicama. Tako će doći do kombinacije tzv. švedskog modela i restriktivnih mjera", kazao je.

Čerkez smatra da ukoliko jedna lokalna zajednica ima veliku transmisiju zaraze, onda postoji opasnost da se širi na druge zajednice.

"Ne treba se prekidati život u toj zajednici, ali treba ograničiti kontakt s drugim zajednicama, jer jedino restrikcija sprečava širenje. Bilo bi očekivano, ukoliko imamo veliki broj zaraženih u jednoj zajednici, a ne možemo izolovati i uvezati sve kontakte, da pristupimo mjerama restrikcije kretanja između zajednica. Tada bi virus ostao lokalizovan. Bitna je odgovornost svakog pojedinca, ali i sistema da reaguje u slučaju potrebe", dodao je.

Za kraj ističe da možemo imati kontinuiran rast broja zaraženih, ali da se može očekivati rast najesen. U Federaciji BiH najteža situacija je trenutno u Tuzlanskom kantonu. Zeničko-dobojski kanton polako uspijeva suzbiti širenje na području Tešnja, dok situacija u Kantonu Sarajevo uprkos porastu broja zaraženih i dalje nije zabrinjavajuća. 

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić rekao je juče da je virus korona i dalje prisutan, da će ga biti i u oktobru, ali da se ne zna kakvog će biti intenziteta i kakva će biti njegova virulentnost u tom periodu. 

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE