• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U BiH još nema terapije krvnom plazmom: ''Radimo na tome''

Autori mondo.ba Autori Dragana Božić

Iako su brojne zemlje u svijetu u nedostatku efikasnih lijekova u borbi protiv virusa korona posegnule za terapijom krvnom plazmom pacijenata izliječenih od ove infekcije, u BiH se, uprkos najavama, ova terapija još ne primjenjuje.

 BiH koronavirus liječenje krvnom plazmom Izvor: Joern Pollex/Getty Images Europe

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Alen Šeranić u maju je najavio mogućnost liječenja krvnom plazmom, ali je tada rekao i da Srpska nema kapacitete za tako nešto. Kazao je tada da Zavod za transfuziologiju RS sa Medicinskim fakultetom radi na tome.

Iz Ekspertske grupe za izradu terapijskih protokola i smjernica za liječenje bolničkih pacijenata sa Covid-19 infekcijom Republike Srpske za Mondo su potvrdili da RS razmatra mogućnost nabavke neophodne opreme, kako bi zaraženi korona virusom mogli da budu liječeni i krvnom plazmom oporavljenih.

Možda će vas zanimati

“U tehničkom smislu za izdvajanje plazme potrebna je odgovarajuća laboratorijska oprema, kojom se radi separacija krvne plazme. Republika Srpska trenutno nije u mogućnosti da proizvodi ovakvu plazmu, te je Zavod za transfuzijsku medicinu RS uputio zahtjev nadležnom ministarstvu i Vladi RS za obezbeđivanje novčanih sredstava za nabavku neophodne opreme. Time bi se stvorile tehničke pretpostavke da Zavod za transfuzijsku medicinu RS počne sa pripremom plazme bogate antitijelima za liječenje oboljelih od COVID-19 infekcije”, rekao je za Mondo dr Ranko Škrbić, dekan Medicinskog fakulteta u Banjaluci i član Ekspertske grupe za izradu terapijskih protokola za liječenje pacijenata sa Covid-19 infekcijom, ne precizirajući kada bi to moglo da se desi.

Liječenje krvnom plazmom u regionu

U zemljama regiona „pionir“ u primjeni ove terapije je Srbija, gdje se krvna plazma izliječenih od Covid-19 prikuplja od aprila. U ovoj zemlji je od aprila prikupljeno više od 1000 jedinica krvne plazme građana koji su se oporavili od bolesti, a oko 200 oboljelih od korone primilo je krvnu plazmu kao dodatni vid terapije. Hrvatska je sredinom jula najavila prikupljanje krvne plazme koja će se koristiti u liječenju oboljelih od virusa korona.

Škrbić je pojasnio da se još od od izbijanja COVID-19 pandemije izazvane SARS-CoV-2 virusom, počela razmatrati opcija primjene plazme bogate antitijelima u liječenju ovih bolesnika. Prvi rezultati primjene plazme bili su bazirani na iskustvu kineskih doktora.

“Rezultati su poprilično nekonzistentni i još uvijek nedostaju kontrolisane kliničke studije koje bi potvrdile visoku efikasnost u primjeni plazme pacijenata koji su prebolovali Covid-19 infekciju u liječenju drugih oboljelih. Za sada je poznato da samo plazma sa visokim titrom specifičnih antitijela pokazuje određene terapijske rezultate”, rekao je Škrbić.

Upozorio je da liječenje krvnom plazmom nije bez rizika.

“Ovaj vid liječenja nije bez određenog rizika, te je plazmu prethodno potrebno testirati i potvrditi da oboljeli od kojih je uzeta plazma nisu bolovali od drugih zaraznih bolesti kao što su: HIV/AIDS, hepatitis, sifilis i ostale zarazne bolesti. Osim toga primjena plazme sa niskim titrom antitijela može prouzrokovati dodatne neželjene reakcije i pogoršanje kiničke slike oboljelih”, kaže Škrbić.

Liječenje oboljelih od korone nije zaživjelo ni u Federaciji BiH. Kako je nedavno za federalne medije izjavila direktorica Zavoda za transfizijsku medicine Jasminka Kurilić, ova ustanova radi na razvijanju transfuzijskog protokola za prikupljanjeplazme. Kurilićeva je rekla i da je formirana radna grupa koja bi provodila potrebne aktivnosti, ali tek nakon odobrenja Federalnog ministarstva zdravstva i uključivanja kliničara.

AntiCovid-19 plazma je plazma koja sadrži neutralizirajuća antitijela, a koja se dobija procesom afereze (proces prikupljanja) od osoba koje su preboljele koronavirus. Svrha terapije je da se antitijela koja su se stvorila u organizmu preboljelog prenesu u organizam oboljelog, što je vrsta pasivne imunizacije.

/Preuzimanje teksta, vijesti, fotografija i video snimaka dozvoljeno uz vidljivo navođenje izvora i linka ka Mondo portalu/

Pratite Mondo.ba na Facebooku, Instagramu i Twitteru. Aplikacija je dostupna za IOS i Android telefone.

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE