Prema istraživanjima njemačke Fondacije Fridrih Ebert najviše građana BiH se želi iseliti u Njemačku, a glavni razlog njihovog odlaska su uslovi rada, a odmah zatim slijede korupcija i nepotizam.
Konkretno, kako je navedeno u studiji “Održivost emigracija iz BiH” masovne emigracije iz BiH već ugrožavaju ekonomski i socijalni prosperitet ovdašnjeg društva.
“Beskorisni su i tehnološki napredak i ekonomski rast i socijalni progres i integriranje u EU i NATO, ako se ne osigura fizička supstanca i socijalna kohezija tog društva. Učiniti emigracije održivim imperativ je razvoja Bosne i Hercegovine. Da bi se to postiglo, pitanja migracija, a posebno emigracija, moraju biti u osnovi svih razvojnih i socijalnih politika u zemlji”, naglašeno je u Studiji.
Kako je dalje navedeno, ljudi se iseljavaju zbog socijalne nepravde, nedostatka posla i lošeg života, a razlozi navedeni u odgovorima anketiranih iz dijaspore ukazuju na splet političkih, ekonomskih i socijalnih razloga za odlazak.
Prema njihovim riječima, ispitanici su mogli označiti više odgovora, zbog čega je zbir učešća odgovora veći od 100 odsto.
Kako je istaknuto, glavni razlog odlaska stanovništva u BiH su, prema sprovedenoj anketi, uslovi rada , koju je označilo 87,3 odsto anketiranih, za korupciju i nepotizam, kao razlog odlaska se izjasnilo 77,4 odsto, dok je čak 73,9 odsto ispitanika nekvalitetne javne usluge navelo kao razlog odlaska.
“Želju za boljom budućnošću za djecu i porodicu je73,3 odsto ispitanika označilo kao razlog odlaska, a 65,8 odsto njih bolji kvalitet života u inostranstvu”, stoji u Studiji.
Kao razlozi odlaska još su navođeni i strah od nemira i rata, politička neizvjesnost u BiH, osjećaj lične nesigurnosti itd.
Prema navodima iz studije, od ukupnog broja osoba koje žive u braku ili zajednici, čak kod 93,2 odsto ispitanika uža porodica živi u inostranstvu, a kod samo 6,8 njih porodica živi u BiH.
“Ovo ukazuje na činjenicu da su se u proteklim godinama iseljavale i nastavljaju iseljavati cijele porodice, što je u suprotnosti sa prirodom migracija prije 1990. godine. Ovo je značajan problem za BiH, sa dugoročnim posljedicama, jer se odlaskom cijelih porodica gubi supstanca u smislu aktivnog i reproduktivnog stanovništva”, naglašeno je u Studiji.
Ono što je zabrinjavajuće, kako dodaju je što BiH sve više napušta visokoobrazovano stanovništvo.
Najpoželjnija zemlja za odlazak je Njemačka za koju se izjasnilo 42,7 ispitanika, 10, 8 odsto njih bi najradije otišlo u Austriju, čak 8,6 odsto njih bi otišlo bilo gdje, dok se 6,5 odsto ispitanika izjasnilo za Švajcarsku.
Kada je u pitanju ono što bi na ispitanike moglo uticati da ostanu BiH, 76 odsto njih navodi osjećaj finansijske sigurnosti, 64,4 odso mogućnost podrške institucija, a 62,3 odsto mogućnost da ostvari svoje ciljeve.